W dniach 16 i 17 lutego żegnaliśmy 2. edycję Festiwalu Teatru Nie-Złego. Podczas jednego weekendu cieszący się coraz większą popularnością festiwal zaakcentował swoją obecność w Legnicy. Do uczty teatralnej zasiedli najmłodsi i dorośli widzowie. Wspomina i opisuje Kaja Bogacka.

Ku uciesze dzieci i dorosłych na zakończenie teatralnej imprezy organizatorzy zaprosili jeden z najpopularniejszych czeskich teatrów lalkowych  - Teatr Alfa z Pilzna. „Trzej Muszkieterowie“ w wykonaniu Czechów to groteskowa opowieść oparta na motywach powieści Aleksandra Dumasa. Przedstawienie opiera się na historii młodego Gaskończyka, który wyrusza w długą podróż, by wstąpić do elitarnej formacji muszkieterów królewskich. Bohater – D'Artagnan - przeżywa liczne przygody na dworze króla Francji. Po wielu potyczkach młodzieniec zaprzyjaźnia się z trójką sławnych muszkieterów – Atosem, Portosem i Aramisem. Dowodząc wierności, oddania i odwagi w walce, D'Artagnan zostaje nagrodzony i przyjęty w szeregi muszkieterów.

W niewielkiej, drewnianej przestrzeni, która jest podzielona na cztery sektory, artyści operują misternie wykonanymi, kolorowymi pacynkami. Aktorzy bez rozległych dialogów, przy zastosowaniu jedynie krótkich i prostych haseł w języku angielskim, francuskim i czeskim, wspaniale przekazują emocje i intencje bohaterów. Spektakl przypomina formę komiksową ze względu na przeniesienie akcji w ograniczone, prostokątne sektory i owe krótkie dialogi. W dodatku odgłosy, które wydają postacie, są tak dokładne i charakterystyczne, iż ma się wrażenie, że   są napisane dużymi, kolorowymi literami w obłoczkach nad głowami lalek.

Humor spektaklu wynika z klasycznych, zrozumiałych dla każdego widza gagów, równie nieśmiertelnych co opowieści z pod znaku płaszcza i szpady. Bo czyż nie śmieszy nas, gdy ktoś się wywraca, potyka czy spada ze stołka, kiedy zasypia?

Wartkiej akcji przedstawienia, która nie pozwala widzowi nudzić się ani przez chwilę, towarzyszą żartobliwe piosenki z muzyką na żywo. Muzycy jednocześnie pełnią rolę komentatorów scenicznych zdarzeń. Artyści z dozą łobuzerskiej zadziorności wykonują utwory, starając się równocześnie stworzyć pewną interakcję z widzem.

Komediowa inscenizacja klasycznej powieści Dumasa przypadła do gustu zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Najmłodsi widzowie żywo komentowali wszelkie wydarzenia na scenie, a nawet energicznie pląsali w takt muzyki, co dowodzi zdecydowanego sukcesu widowiska.

Z kolei drugiego dnia festiwalowego aneksu gościliśmy Teatr Lalek Pleciuga ze Szczecina ze spektaklem „Kubuś i jego pan“ na podstawie sztuki Milana Kundery „Kubuś i jego pan. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota“. Zabawna, nieco rubaszna opowieść o wedrującym panu i słudze przenosi w niezwykły świat stosunków damsko-męskich podszyty z lekka filozoficznymi rozmyślaniami. Głównym tematem widowiska są dysputy pomiędzy bohaterami, podczas których zanikają różnice między panem a sługą i mogą oni zostać najwierniejszymi przyjaciółmi. Choć, rzecz jasna, kompanii nie zawsze zgadzają się ze sobą. Sługa – Kubuś wierzy, że nawet jeśli na górze zapisane jest inaczej, musi zwyciężyć dobro i sprawiedliwość. Bohater snuje pikantne opowieści o kobietach, których wielkim wielbicielem jest jego pan. To właśnie pikanteria nadaje całemu przedstawieniu wyrazistego smaku.

Ciekawa jest również forma spektaklu, na którą zdecydowali się reżyser Paweł Aigner oraz scenograf Jan Polivka. Aktorzy są widoczni na scenie i poza nią. Śledzimy ich, kiedy się przebierają, przeistaczają w kolejne postacie. Wykonawcy wytrącają z premedytacją ze świata wykreowanej iluzji, by po chwili znów z impetem i zdwojoną siłą do niego wciągnąć. Dodatkowo iście filmowy montaż widowiska nie pozwala widzowi oderwać wzroku od akcji. W przestrzeni gry ciągle coś się dzieje, coś się rusza, ktoś mówi lub wydaje dziwne odgłosy. Akcja przenosi się w mgnieniu oka z prawej strony sceny na lewą, by za chwilę znaleźć się na centralnie postawionym podwyższeniu.

Tymi przyjemnymi spektaklami 2. Festiwal Teatru Nie-Złego zakończył swoją wędrówkę. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak tylko z niecierpliwością i dziecięcą ciekawością czekać na to, co przygotują organizatorzy podczas (miejmy nadzieję) kolejnej festiwalowej odsłony.

Aneks do 2. Festiwalu Teatru Nie-Złego, „Trzej muszkieterowie“, Teatr Alfa z Pilzna, „Kubuś i jego pan“, Teatr Lalek Pleciuga ze Szczecina, 16-17 lutego, 2013r., Teatr Modrzejewskiej w Legnicy.


(Kaja Bogacka, „Weekendowa niespodzianka teatralna“, Raban, luty 2013)