1 marca do kin trafia komedia obyczajowa uhonorowana w 2012 r. główną nagrodą na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film”. To reżyserski debiut kinowy znanej legnickim teatromanom aktorki i reżyserki Anny Wieczur-Bluszcz. Jednak to nie jedyny związany z legnickim teatrem akcent filmu.

 

Na ekranie zobaczymy męża reżyserki Przemysława Bluszcza, a w jednej z ról Bogdana Grzeszczaka. Muzykę do filmu skomponował zaś współpracujący z teatrem (ostatnio „Komedia obozowa”) Łukasz Matuszyk.

„Być jak Kazimierz Deyna” to historia o dorastaniu i poszukiwaniu własnego miejsca w życiu, z postacią znanego piłkarza w tle. Postać Deyny jest w filmie pretekstem do opowieści o dojrzewaniu głównego bohatera, który rodzi się w 1977 roku, dorasta w burzliwych czasach ustrojowej zmiany, a w nowe tysiąclecie wchodzi jako dorosły mężczyzna.

Bohater komedii, Kazik, przychodzi na świat w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzela słynnego gola w meczu z Portugalią w 1977 r. Jego ojciec bierze to za znak: postanawia, że syn zostanie następcą legendarnego piłkarza.  Treningi nie przynoszą rezultatów, jednak ojciec uparcie wierzy w piłkarski talent syna.

Kazik dorasta i coraz lepiej rozumie, że - musi znaleźć w życiu własną drogę. Choć nigdy nie zostanie piłkarzem, postawa i niezłomność Deyny staną się dla niego życiowym drogowskazem. "Zrozumiałem, że trzeba żyć i pracować tak ciężko, jak się tylko potrafi, nawet jak gwiżdże na nas cały stadion. Zrozumiałem, że trzeba być jak Kazimierz Deyna w siedemdziesiątym siódmym" - mówi bohater w jednej ze scen.

- Nie ma w tej historii narzekania, biadolenia i utyskiwania na spadek po rodzicach i dziadkach. Na trudne życie pokolenia trzydziestolatków w postkomunistycznym kraju. Kazik opowiada swoją historię z dystansem i humorem - podkreśla reżyserka.

Komedia "Być jak Kazimierz Deyna" wygrała ubiegłoroczny Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", zdobywając Grand Prix "Wielki Jantar".

Oprócz już wymienionych w obsadzie filmu są m.in.: Marcin Korcz, Sonia Bohosiewicz, Aleksander Staruch, Gabriela Muskała, Jerzy Trela, Michał Piela, Małgorzata Socha, Piotr Głowacki i Michał Żurawski.

OBEJRZYJ TRAILER

Aktorka i reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz, absolwentka PWST we Wrocławiu (1999) oraz kursu fabularnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2007),  jest doskonale znana legnickiej publiczności teatralnej. W latach 1999 - 2007 związana była bowiem z Teatrem Modrzejewskiej. Grała m.in. w „Trzech Muszkieterach” w reżyserii J. Głomba, „Mężu i Żonie” w reżyserii K. Kopki oraz „Wschodach i Zachodach Miasta” w reżyserii J. Głomba.

Zajmowała się jednak głównie reżyserią  debiutując sztuką "O stale obecnych" na podstawie wierszy ks. J. Twardowskiego dla Teatru Małych Form w Londynie (2001). W legnickim teatrze wyreżyserowała: „Proszę, zrób mi dziecko” M. Stieber (2002), „Ojczyznę” K. Miłobędzkiej (2003), „Porucznika z Inishmore” M. McDonagha (2004), „Deszcze” T. Mana i K. Bizio (2005), „Jonasza" na podstawie Księgi Jonasza (2006) i „Mizantropa” Moliera (2007).

(żuraw)