Opuszczone hale magazy­nowe, ruiny, kościoły, bun­kry... Legnicki Teatr Mo­drzejewskiej często gry­wa w niekonwencjonal­nych przestrzeniach. We Wrocławiu zespól zobaczymy w hali Wytwórni Filmów Fabularnych. W piątkowy i so­botni wieczór wystawią „Plac Wolno­ści" w reżyserii Lecha Raczaka - zachęca Katarzyna Kamińska w "co jest grane", dodatku do GW-W.

Współtwórca poznańskiego Teatru Dnia Ósmego opowiada sagę rodzin­ną spolszczonych Żydów z małego mia­steczka w Wielkopolsce. Ich życie w du­żej mierze zależy od dziejów historii - przemian i wojen. Rok 1900 otwiera akcję spektaklu, dalej bohaterzy przeżywają dwie wojny światowe, re­żim komunistyczny i kapitalizm.

Sied­mioosobowa rodzina wiele razy do­świadcza absurdu dziejów: z epoki na epokę oprawcy stają się bohaterami, a prawi ludzie donosicielami. A to wszystko w kręgu ludzi połączonych więzami krwi. Poznajemy także Igna­ca, porzuconego przez matkę kuzyna rodziny. Chłopiec uosabia dwudzie­stowieczne cierpienie, boi się światła, „jest chory na czas". Kompletnie nie radzi sobie z rzeczywistością, zabija się i odradza w kolejnych wcieleniach.

Raczak porusza także bolesne kwe­stie: łagry i obozy koncentracyjne, bra­tobójczą walkę, komunistyczne zakła­manie. Kontrastuje szare, smutne epo­ki z blichtrem kapitalizmu i pokazuje, że choć okoliczności się zmieniają, ludzkie dążenie do wolności pozostaje niezmienne. Jego metaforą jest tytułowy Plac Wolności. Najpierw jest po prostu Rynkiem, później Placem Wolności, w ostatniej dekadzie XX wieku zosta­je przemianowany na Wolny Rynek.

Mogłoby się wydawać, że reżyser stworzył monumentalne, katastroficzne dzieło – to błąd. Całość jest lekka, groteskowa, a historia, choć obfituje w dramatyczne momenty, swoim absurdem przypomina cyrk. Nawet aktorzy wykonują akrobacje i wygłupiają się w przebraniach klaunów. Raczak pokazuje, że cokolwiek się dzieje, i tak damy sobie radę.

(Katarzyna Kamińska, „Historia z klaunem w tle”, Gazeta Wyborcza-Wrocław, 8.06.2007)


„Plac Wolności”
Teatru Modrzejew­skiej 8 i 9 czerwca o godz. 19 w Wytwór­ni Filmów Fabularnych przy ul. Wysta­wowej 1.
Bilety kosztują 10 i 15 zł.