Aż 345 osób podpisało się pod apelem do rady miejskiej i prezydenta Legnicy o nazwanie części Parku Miejskiego tytułem słynnej piosenki. – Nazwa ma upamiętnić legendarny zespół, a także jego znaczenie dla muzyki, kultury i lat młodości całego pokolenia mieszkańców Legnicy – mówi Jacek Głomb. Pisze Agata Grzelińska.

Organizatorzy akcji „Dziękujemy Bitlesom!” w legnickim ratuszu złożyli w czwartek oświadczenie, że pod apelem do rady miejskiej i prezydenta Legnicy o przygotowanie i podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy Truskawkowe Pola, wyznaczonej części Parku Miejskiego,  położonej w okolicach Muszli Koncertowej, podpisało się 345 osób.

Proponowana nazwa została wybrana podczas konkursu, który rozstrzygnięty został 9 listopada. Zwycięzca konkursu legniczanin Marek Kwiatkowski wyjaśnił, że chciałby, by tytułem przeboju Wielkiej Czwórki z Liverpoolu nazwano część parku, ponieważ od lat jest fanem The Beatles, a z parkiem Miejskim wiąże się wiele jego pozytywnych wspomnień.  

– Nazwa ma upamiętnić legendarny zespół, a także jego znaczenie dla muzyki, kultury i lat młodości całego pokolenia mieszkańców miasta Legnicy – mówi Jacek Głomb, współorganizator akcji „Dziękujemy Bitlesom!”, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w  Legnicy. – W apelu prosimy prezydenta i radnych o rozważenie możliwości nadania w tej samej parkowej okolicy także innych nazw nawiązujących do zespołu The Beatles.

Kiedy tabliczki z nazwą Truskawkowe Pola mogłyby się pojawić w legnickim parku? – Nieprędko. Najpierw komisja ds. nazewnictwa ulic i placów musi się wypowiedzieć na  ten temat – wyjaśnia Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta Legnicy. – Jeśli wyda pozytywną opinię, prezydent może zgłosić uchwałę do rady, która podejmie decyzję.

Park jest zabytkiem, więc potrzebna jest również zgoda konserwatora zabytków.  – Cały obszar jest objęty historyczną nazwą Park Miejski – przypomina Zdzisław Kurzeja, konserwator zabytków w Legnicy.  – Majstrowanie przy historycznej nazwie nie jest takie proste, ale na razie jeszcze o niczym nie przesądzam.

(Agata Grzelińska, „Truskawkowe Pola w parku?”, Polska Gazeta Wrocławska, 11.01.2013)