Instytut Kultury Polskiej, we współpracy z Martin E.Segal Theatre Center na wydziale teatralnym studiów doktorskich na City University of New York i New York Theatre Workshop wraz z kinem Two Boots Pioneer zaprezentuje dokonania artystyczne Przemysława Wojcieszka, jednego z najbardziej utalentowanych polskich dramaturgów, reżyserów filmowych i teatralnych młodego pokolenia (7-9 czerwca) - poinformował wortal Teatr dla Was.

Wojcieszek, dzięki nagradzanym w kraju i za granicą filmom szybko zyskał sławę czołowego przedstawiciela „polskiego kina niezależnego”, jednak w 2004 r. zaczął pracować w teatrze reżyserując głównie na podstawie własnych scenariuszy i poruszając tematy tolerancji, tożsamości narodowej oraz pragnień i marzeń młodych Polaków. Dyskusja z Przemysławem Wojcieszkiem oraz czytanie jego dwóch głośnych sztuk: „Made in Poland” oraz „Cokolwiek się zdarzy, kocham cię” odbędzie się w The Martin E. Segal Theatre Center, 7 czerwca.

Made in Poland, wielokrotnie nagradzany spektakl zrealizowany w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy wystawiony w nieczynnym magazynie na Piekarach, ogromnym legnickim blokowisku, to historia zbuntowanego chłopaka z przedmieść, uznana przez prawie wszystkie rankingi teatralne za najlepszą produkcję sezonu 2004/2005 w Polsce.

Drugi spektakl Wojcieszka „Cokolwiek się zdarzy, kocham cię”, historia miłosna dwóch dziewczyn, miał swoją premierę w TR Warszawa, szybko stając się jednym z największych hitów w repertuarze teatru. Dyskusję z Przemysławem Wojcieszkiem poprowadzi Linda Chapman, dyrektor artystyczny New York Theatre Workshop, jednej z najlepszych scen nowojorskiego off-Broadway. Wyreżyseruje ona również czytanie obszernych fragmentów sztuk Wojcieszka przez aktorów amerykańskich.

Kino Two Boots Pioneer wyświetli filmy Przemysława Wojcieszka 9 czerwca „Głośniej od bomb”, nagrodzone na Slamdance Film Festival w 2002 i „W dół kolorowym wzgórzem”, za który Wojcieszek otrzymał nagrodę za reżyserię na Festiwalu Filmu Polskiego w Gdyni w 2004 r.

Oba filmy są przykładem świetnego panowania reżysera nad medium: oryginalny język filmowy, wysoko oceniane zdjęcia oraz poruszający obraz życia we współczesnej, kapitalistycznej Polsce. W 2005 r. Przemysław Wojcieszek otrzymał prestiżowy Paszport Polityki w kategorii film za "oryginalne dzieła będące manifestem pokolenia trzydziestolatków szukających dla siebie miejsca w naszej rzeczywistości.” Po każdym z pokazów odbędzie się spotkanie z reżyserem.