Znany jest już szczegółowy program VII Festiwalu Konfrontacje Teatralne. W programie głównym znalazło się wiele spektakli opartych na współczesnych tekstach młodych, ale już uznanych dramaturgów. W nurcie głównym warto zwrócić uwagę na spektakle Teatru im. H. Modrzejewskiej z Legnicy: zdobywcę najważniejszych teatralnych laurów, spektakl „III Furie" oraz opowiadającą słodko-gorzką historię górniczej orkiestry dętej "Orkiestrę" – piszą organizatorzy.



Teatr Powszechny z Warszawy zaprezentuje "Marzenie Nataszy" oparte na dramacie Jarosławy Pulinowicz, nazywanej nową gwiazdą rosyjskiego teatru. Ten krótki monodram doczekał się już ponad stu inscenizacji. Teatr Post przywozi z Petersburga dwa spektakle, dotychczas nieprezentowane w Polsce - oparte na tekstach białoruskiego dramaturga Pawła Priażki, którego sztuki nagradzane były m.in. Złotą Maską - "Zamknięte drzwi" i "Jestem wolny".

Znany lubelskiej publiczności Teatr.doc w spektaklu "Dwóch w moim domu" mierzy się z tematem codziennego doświadczenia dyktatury w Mińsku, opowiadając historię białoruskiego opozycjonisty Vladimira Naklayeva, do którego domu wprowadziło się dwóch agentów KGB.

Pośród polskich produkcji w nurcie głównym warto zwrócić uwagę na spektakle Teatru im. H. Modrzejewskiej z Legnicy: zdobywcę najważniejszych teatralnych laurów, spektakl "III Furie" oraz opowiadającą słodko-gorzką historię górniczej orkiestry dętej "Orkiestrę". Będzie także okazja zobaczyć w Lublinie Chór Kobiet "Magnificat" - niezwykłe, muzyczne arcydzieło i odważny głos w dyskusji feministycznej.

W ramach showcase'u - prezentacji teatrów lubelskich - zaprezentujemy dwie diametralnie różne inscenizacje szekspirowskiego "Snu nocy letniej". Pierwsza z nich w wykonaniu zawodowców z Teatru im. J. Osterwy, druga powstała w ramach projektu Zapaleni.org - specjalnie dobrany zespół z Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim przygotował spektakl pod kierownictwem Joanny Lewickiej.

Warto zwrócić uwagę na spektakl "Komornicka. Biografia Pozorna" - odtwórczyni głównej roli, Anita Sokołowska, została wyróżniona w kategorii "Najlepsza rola kobieca" w przeprowadzonym przez branżowe pismo Teatr rankingu najlepszych aktorów w sezonie 2011/2012.

Ważnym punktem tej części Festiwalu będą obchody piątych urodzin neTTheatre - w programie wielokrotnie nagradzany - w tym na Fringe Festival w Edynburgu - spektakl "Turandot", gratka dla najmłodszych widzów Festiwalu - "Zwierzątka małe zwierzenia" oparte na bajkach Siergieja Kozłowa; premiera lubelska najnowszej produkcja neTTheatru - "Kukła. Księga blasku". Dodatkowo muzyczny akcent - koncert Pawła Passiniego i przyjaciół, który odbędzie się w Teatrze Starym i będzie transmitowany na fasadę Poczty Głównej w Lublinie.

Kolejnym nurtem jest program MAAT Festiwalu, którego kuratorem jest Tomasz Bazan. W tym roku widzowie zostaną zaproszeni na symboliczne podsumowanie trzech lat poszukiwań na polu ciała w ruchu i tańca. Zaprezentowane zostaną cztery spektakle, w tym doceniana "I Ifigenia" Teatru im. K. Dejmka z Łodzi. Zapraszamy także na wyjątkowe spotkanie z mistrzem tańca butoh, Daisuke Yoshimoto oraz na warsztaty, wykłady i prezentacje filmowe związane z tym nurtem.

W tym roku Festiwalowi towarzyszy konferencja sieci Wschodnioeuropejskiej Platformy Sztuk Performatywnych (EEPAP). W ramach prezentacji działalności sieci odbędą się dwa wydarzenia. Artur Klinau, legendarna postać kultury niezależnej Białorusi, znany lubelskiej publiczności m.in. z udziału w Festiwalu Open City przedstawi "Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca" - osobistą opowieść o rodzinnym mieście. Tego samego dnia w Teatrze Starym odbędzie się prezentacja poetycko-muzycznego projektu Volhi Hapeyvej i Uladzislava Bubena. Hapeyeva, uznawana za jedno z objawień białoruskiej literatury współczesnej zaprezentuje swoje wiersze przy akompaniamencie muzyki na żywo Bubena.

Jak zawsze wydarzeniom festiwalowym towarzyszyć będą dodatkowe imprezy. Wśród nich - na otwarcie Festiwalu niezwykłe przeobrażenie fasady budynku Poczty Głównej za pomocą spektaklu świetlnego przygotowanego przez twórców z grupy kliku.com. Zapraszamy także na Muzyczne Konfrontacje Nocą - wieczorem można będzie spotkać się w Klubie Festiwalowym. Na scenie między innymi ceniony producent Envee z kolektywu Niewinni Czarodzieje czy CPT. Sparky z Soul Service, grupy promującej ciepły soul i funk. Także w Klubie Festiwalowym codziennie odbywać się będą prezentacje filmowe, w powracającym cyklu Kino Konfrontacji - do obejrzenia m.in. "Palacz" Bałabanowa czy "Elena" Zwiagincewa.

(„Lublin. Konfrontacje w październiku”, www.e-teatr.pl, 19.09.2012)