Na zaproszenie sponsora sztuki KGHM Polska Miedź S.A. we wtorek 10 lipca legnicki spektakl wystawiony będzie w Pałacu Stanisławowskim Łazienek Królewskich w Warszawie. - Wystąpimy na gali, którą nasi przyjaciele z KGHM organizują z okazji 15-lecia giełdowego debiutu miedziowej spółki – wyjaśnia reżyser sztuki Jacek Głomb.

Spektakl to dwugodzinna opowieść o minionym półwieczu i ludziach – przybyszach z różnych stron kraju i świata, których połączyła praca i nowe życie, którego byli architektami i uczestnikami. Połączyła ich także orkiestra, którą stworzyli i w której przez lata grali: zwyczajnie i od święta, na pochodzie pierwszomajowym i w kościele, w górniczej karczmie i na pogrzebach kolegów.

To właśnie członkowie górniczej orkiestry dętej  są zbiorowym bohaterem sztuki Krzysztofa Kopki i Jacka Głomba. Śmierć kolegi z zespołu popycha ich do wędrówki w krainę wspomnień. W ich opowieściach historia miesza się z mitem, prawda z legendą, sprawy ważne z anegdotami. Wszystko w balladowym klimacie i stylistyce realizmu magicznego. Wśród żywych pojawiają się zatem także postaci z górniczych wierzeń i przesądów - patronka górników i „dobrej śmierci”  Święta Barbara i strzegący podziemnego bogactwa Skarbek.

Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza Wrocław: „To spektakl na zamówienie. Powstał z okazji 50-lecia miedziowego kombinatu. Ten prezent jest jednak wart więcej niż kolejna nagroda z zysku dla pracowników KGHM. Zagłębie doczekało się własnej sagi. W tej kreacji zbiorowej wszyscy grają koncertowo”.

Ewa Uniejewska, e-teatr: „Aktorzy legnickiego teatru tworzą wyśmienitą orkiestrę. Nie ma osoby, która zagrałaby źle; każda z nich zachwyca umiejętnościami warsztatowymi. Ich grze towarzyszy dystans i dobre wyczucie ironii, inteligentne myślenie o tekście i sytuacji scenicznej. Pokaz Teatru Modrzejewskiej mógłby stać się nauką dla artystów stołecznych, którym legniccy twórcy w niczym nie ustępują. Legnickiego skarbu trzeba strzec” .

Spektakl, którego premiera we wrześniu 2011 roku w cechowni kopalni w Lubinie otworzyła I Festiwal Teatru Nie-Złego, grany był już wyjazdowo wielokrotnie. Wystawiano go zarówno w Zagłębiu Miedziowym (Lubin, Ścinawa, Polkowice, Głogów, Legnica), jak i na Górnym Śląsku  (Bytom,  Zabrze, Mysłowice, Katowice).  W niedzielę 8 lipca pokazano go w lubuskiej Kargowej. Prezentacja w Warszawie zakończy sezon artystyczny 2011/2012 w legnickim teatrze.

Grzegorz Żurawiński