Dziś (5 lipca) w Kargowej (lubuskie) startuje Kozzi Gangsta Film. To nazwa Festiwalu Filmu i Teatru im. Maćka Kozłowskiego, w ramach którego prezentowane jest głównie polskie i zagraniczne kino akcji. Podczas ostatniego dnia imprezy dedykowanej zmarłemu przed dwoma laty aktorowi, w niedzielę 8 lipca, Jacek Głomb pokaże zarówno swój film, jak i spektakl teatralny.Pierwsza edycja festiwalu, której patronuje żona aktora malarka Agnieszka Kowalska, rozpocznie się 5 lipca przedstawieniem "Monsters. Pieśni Morderczyń" warszawskiego Teatru Rampa. Autorami piosenek są Renata Przemyk, Nick Cave, Bob Geldof i Tom Waits. Autorem projektu multimedialnego na inaugurację festiwalu jest LUC Łukasz Rostkowski.

6 lipca Macieja Kozłowskiego będą wspominać jego przyjaciele. W dyskusji pod nazwą "Portret Aktora" wezmą udział m.in. Zbigniew Hołdys, który był pomysłodawcą nazwy imprezy, oraz Marek Kościkiewicz, Beata Fudalej, Arkadiusz Janiczek, Anna Seniuk, Maciej Wojtyszko i Magdalena Łazarkiewicz.

Do 8 lipca zaplanowano wiele pokazów filmowych oraz teatralnych. Na festiwalu zostaną przyznane dwie nagrody: Kargowskiego Lwa i Lwiego Pazura. W konkursie o statuetkę tego pierwszego wezmą udział polskie filmy fabularne akcji ostatnich trzech lat. Lwi Pazur zostanie przyznany twórcy czarno-białej amatorskiej etiudy kryminalnej.

W ostatnim dniu festiwalu legnicki teatr pokaże „Orkiestrę” Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba, balladową, liryczno-komiczną opowieść o losach ludzi, którzy zbudowali zagłębie miedziowe. Publiczności zaprezentowany zostanie także debiutancki film fabularny w reżyserii Jacka Głomba „Operacja Dunaj”. To polsko-czeska komedia opowiadająca o losach i wyborach moralnych załogi polskiego czołgu biorącego w sierpniu 1968 roku udział w niesławnej agresji wojsk Układu Warszawskiego na buntującą się Czechosłowację.

 

Maciej Kozłowski karierę zaczynał w teatrze. W 1983 r. zadebiutował w Teatrze Studyjnym w Łodzi, potem był aktorem Teatru Nowego w Poznaniu. Na scenie Teatru Narodowego w Warszawie grał od 1997 r. Szeroką popularność i wizerunek czarnego charakteru przyniosły mu w latach 90. występy w filmach o polskich gangsterach. W 1992 r. wcielił się w rolę Barańskiego w głośnej produkcji Władysława Pasikowskiego "Psy". W "Mieście prywatnym" - filmie w reżyserii Jacka Skalskiego z 1994 r. - Kozłowski zagrał Alego, szefa warszawskiej mafii. Był też współautorem dialogów w tym filmie. W wywiadach artysta podkreślał, że najważniejszą rolą w jego filmowej karierze była kreacja atamana kozackiego Maksyma Krzywonosa w ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem".

Kozłowski był wielkim fanem piłki nożnej. W drużynie Reprezentacji Artystów Polskich grał na pozycji obrońcy. Aktor wspierał Narodową Reprezentację Bezdomnych, w której grają ludzie zmagający się ze społecznym wykluczeniem. W nawiązaniu do wielkiego zamiłowania artysty do futbolu podczas festiwalu zostanie rozegrany mecz pomiędzy drużyną "bezdomnych" a reprezentacją polskich aktorów, przyjaciół Kozłowskiego.

Aktor chorował na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Zmarł 11 maja 2010 r. w Warszawie.

Grzegorz Żurawinski