„Modrzejewska – triumf kobiety”, amerykański fabularyzowany film dokumentalny poświęcony życiu i karierze patronki legnickiego teatru wyświetlony zostanie w czwartek 26 kwietnia o godz. 19 na dużej Scenie Gadzickiego. Wersja, która wyświetlona zostanie w legnickim kinie teatralnym opatrzona została polskimi napisami. Wstęp wolny.



Reżyserem zrealizowanego w 2009 roku filmu jest mieszkająca w Kalifornii Amerykanka polskiego pochodzenia Basia Myszynski. Film jest dogłębną analizą życia Heleny Modrzejewskiej, jej dążenia do kariery i sławy jako aktorki, ale też kobiety interesów, co stało się sztuką samą w sobie.

Fabularyzowany dokument poświęcony najwybitniejszej odtwórczyni ról szekspirowskich w historii teatru zrealizowała założona przez reżyserkę kalifornijska firma OC Influential Productions LLC, która wyspecjalizowała się produkcji  dokumentów o ludziach, którzy przyczynili się do rozwoju sztuki i kultury w hrabstwie Orange. „Modrzejewska – triumf kobiety” („Modrzejewska – Woman Triumphant”) jest jednak pierwszym pełnometrażowym filmem wyreżyserowanym przez Basię Myszynski.

Była to bardzo mozolna praca. Przystąpiono do niej już w 2004 roku, zaś film był gotowy dopiero pięć lat później. Materiał roboczy składał się m.in. z 25 godzin nagrań wywiadów z aktorami, reżyserami, dyrektorami teatrów, które zrealizowano w Kalifornii, Arizonie, Kolorado i w Polsce. Zawierający blisko 300 archiwalnych fotografii materiał zdjęciowy miał 75 godzin zrealizowanych sześcioma kamerami (autorem zdjęć jest Leonard Myszynski). Prace postprodukcyjne (montaż, udźwiękowienie, remastering dziewiętnastowiecznych fotografii i inn.) trwały aż osiem miesięcy.

Ogromnym walorem filmu jest muzyka, którą skomponował kolejny Polak w ekipie - urodzony w Kenii, a pracujący od wielu lat dla Hollywood (min. dla wytwórni Walta Disneya)  i amerykańskich telewizji (NBC, CBS, FOX, SPIKE oraz LIFETIME TV) absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Mikołaj Stroiński. Jednym z bardziej prestiżowych projektów, które dane mu było realizować, była oprawa muzyczna benefisu artystycznego Goerge’a Clooneya, związanego z przyznaniem mu nagrody American Cinematheque Award w 2006 roku.

W fabularyzowanych sekwencjach filmu biorą udział aktorzy: Svetlana Efremova, Jane Hilary oraz  Sareen Tchekmedyian. Polska premiera filmu miała miejsce w roku 2010 podczas Festiwalu „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym.

Grzegorz Żurawiński