Rozstrzygnięto konkurs Festiwalu Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie. Nagrodę Promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego w wysokości 3 000 złotych przyznano Sylwii Chutnik, Magdzie Fertacz i Małgorzacie Sikorskiej-Miszczuk - autorkom przedstawienia "III Furie"  Teatru Modrzejewskiej z Legnicy - za rewizję mitu Matki Polki. Wyróżnienie aktorskie trafiło do Joanny Gonschorek odtwarzającą postaci tego dramatu.

 

Grand Prix czyli Wielką Nagrodę Publiczności w wysokości 10 000 zł oraz statuetkę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Szczecina otrzymuje, uzyskawszy 54 głosy, spektakl "Bastard!" w reżyserii i choreografii Paula Selwyna Nortona i wykonaniu DudaPaiva Company.

Nagrody Jury

Jury w składzie: Roman Pawłowski (przewodniczący), Wiktor Rubin, Ewa Skibińska, Rudolf Zioło po obejrzeniu 14 spektakli konkursowych postanowiło jednomyślnie przyznać następujące nagrody:

Główną Nagrodę Jury ufundowaną ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszego spektaklu w wysokości 10 000 złotych dla twórczyń i wykonawczyń spektaklu "Chór kobiet: Magnificat" z Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie, koncept, libretto, reżyseria Marta Górnicka - za radykalną, innowacyjną formę teatralną, która pozwoliła uwolnić ukryty głos polskich kobiet.

Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 10 000 złotych dla twórców i wykonawców spektaklu "Męczennik" z Schaubühne am Lehniner Platz z Berlina, tekst i reżyseria Marius von Mayenburg - za przenikliwą próbę ustalenia relacji między religią a racjonalizmem we współczesnej Europie.

Nagrodę Magnolii - Nagrodę Miasta Szczecina w wysokości 8 000 złotych dla twórców i wykonawców spektaklu "Safe Absence. Humanoid Trilogy Episode 2" grupy T.r.a.s.h. z Holandii, koncepcja i choreografia Kristel van Issum i Guilherme Miotto - za dziką, nieokiełznaną energię i nową formułę genderowego tańca.

Nagrodę Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej w wysokości 5 000 złotych dla twórców i wykonawców spektaklu "Jackson Pollesch" z TR Warszawa, tekst i reżyseria René Pollesch - za postawienie ważnego pytania o status artysty w ponowoczesnym społeczeństwie.

Nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu w wysokości 3 500 zł dla Mariusa von Mayenburga, autora sztuki "Męczennik" - za wielowarstwową opowieść o ludziach, schwytanych w kleszcze dogmatów.

Nagrodę Promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego w wysokości 3 000 złotych dla Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk - autorek tekstu do przedstawienia "III Furie" z Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy - za rewizję mitu Matki Polki.

dwie Nagrody Jury po 1 500 złotych

1. Dla Evy Meckbach, odtwórczyni roli nauczycielki biologii Eriki Roth w przedstawieniu "Męczennik"- za wyrazisty portret pedagoga, biorącego odpowiedzialność za rzeczywistość.
2. Dla Stephanie Cumming i Luke'a Baio, spektakl "Talking Head" z Teatru Liquid Loft z Wiednia - za obraz technologicznej hiperrzeczywistości, w którą jesteśmy coraz bardziej uwikłani.

oraz dwa wyróżnienia po 1 000 złotych

1. Dla Joanny Gonschorek, odtwórczyni roli Danuty i Stefanii Mutter w spektaklu "III Furie" - za skromne, szczere, subtelne pokazanie wyuczonej bezradności, w której tkwi wiele polskich kobiet.
2. Dla Aleksandry Koniecznej za rolę w spektaklu "Jackson Pollesch" - za przewrotną obronę aktorstwa w świecie, gdzie wyczerpuje się możliwość kreacji.

Nagroda Dziennikarzy

Jury dziennikarzy w składzie: Małgorzata Frymus (Polskie Radio Szczecin), Piotr Michałowski (Szczeciński Dwumiesięcznik Kulturalny "Pogranicza"), Ewa Podgajna ("Gazeta Wyborcza"), Katarzyna Stróżyk ("Kurier Szczeciński), Daniel Źródlewski (Telewizja Polska Oddział w Szczecinie) przyznało nagrodę teatrowi Liquid Loft za twórcze wykorzystanie multimediów w przedstawieniu "Talking Head".

(„Szczecin. Duda Paiva i Chór Kobiet najlepsi na Kontrapunkcie”, www.e-teatr.pl, 21.04.2012)