Tylko 1 kwietnia będzie można w legnickim teatrze obejrzeć wieczorne przedstawienie o polskiej historii współczesnej z perspektywy nieoczywistych wyborów jego bohaterki. Obejrzymy godzinną teatralną opowieść w autorskiej reżyserii Pawła Palcata inspirowaną życiorysem jednej z bohaterek „Solidarności” Henryki Krzywonos-Strycharskiej.


Przedstawienie opowiada historię życia i wyborów, jakich dokonywała jego tytułowa bohaterka. Podzielone jest na trzy wyraźne części. W każdej Henryką, którą naznacza czerwony szalik,  jest inna z trzech aktorek grających tę postać. Kolejno są to: Zuza Motorniuk - Henia dziecko, Magda Skiba – Henia tramwajarka i strajkowy bohater oraz Ewa Galusińska  - Henryka matka dzieciom. W spektaklu widać i słychać, że przygotowywano go pierwotnie, jako konkursową propozycję dla Nurtu OFF wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

- Zrobiliśmy spektakl o zbiorowości poprzez wybraną historię indywidualną właśnie po to, by pokazać nasz – pokolenia 30.latków – stosunek do najnowszej polskiej historii, w której - z racji wieku - nie uczestniczyliśmy. Nie budujemy jednak pomnika – tak tłumaczył wybór tematu reżyser Paweł Palcat.

„Jest w tym spektaklu młodzieńczy urok i nieco naiwne, aczkolwiek szlachetne marzenie o świecie, w którym elementarne wartości nie są wyłącznie anachronizmem. Widzowie bez politycznych uprzedzeń nie będą zawiedzeni. Zobaczą kawałek teatralizowanego dokumentu, ale w nowoczesnej i efektownej inscenizacji artystycznej” – pisałem po premierze.

 

  • Katarzyna Gudzyk, Konkrety.pl: „Okazało się, że nawet jeśli sztuka jest tylko odtworzeniem biografii, można ją zrobić po swojemu – zaskoczyć nie treścią, ale formą. To właśnie oryginalna forma pozwoliła młodym aktorom wyjść poza odtwórczość i snucie nudnawej opowieści. W konsekwencji czego stworzyli widowisko sceniczne. Barwne, dynamiczne, silne rozwiązaniami scenograficzno-inscenizacyjnym”.
  • Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza Wrocław: „Wszystkie sceniczne pomysły zadziałały tu skutecznie, jak trybiki w mechanizmie szwajcarskiego zegarka, co jest zasługą legnickich aktorów - spektakl to zbiorowa kreacja, sekstet z trzema równorzędnymi kobiecymi solówkami, mistrzowsko zagrany”.
  • Agnieszka Michalak, jurorka Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej sztuki Współczesnej: „To porządna reżysersko-aktorska robota. Dobrze, że w legnickim „teatrze opowieści” jest miejsce i dla takiej propozycji, która nie boi się operować skrótem i symbolem, ale bynajmniej nie jest przez to ani głupsza, ani spłaszczona. Być może nawet więcej mówi o nas i o świecie, w którym funkcjonujemy”.Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

„Zrozumieć H.” Scenariusz i reżyseria: Paweł Palcat, scenografia: Małgorzata Bulanda, muzyka i wideo: Krzysztof Pawlik, realizacja światła: Władysław Sajda, ruch sceniczny: Aneta Zwierzyńska i Witold Jurewicz. Obsada: Ewa Galusińska, Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Bartek Bulanda, Rafał Cieluch i Robert Gulaczyk. Premiera: 13 grudnia 2011 r.

Spektakl w niedzielę 1 kwietnia na dużej Scenie Gadzickiego o godz. 19.00. Bilet 25 zł (ulgowy 15 zł).

Przedstawienia dopołudniowe we wtorek 3 i w środę 4 kwietnia o godz. 11.00.

(żuraw)