Legnicki Teatr im. Modrzejewskiej jest jednym z uczestników akcji protestacyjnej w obronie teatru artystycznego. Aktorzy zamanifestują to w stolicy podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych. Na ten przegląd legnicki teatr wyjeżdża ze spektaklem "III Furie". Po zakończeniu każdego przedstawienia aktorzy odczytają apel o rozpoczęcie debaty o przyszłości teatrów w Polsce. Pisze Zygmunt Mułek.

Protest został sprowokowany wypowiedziami urzędników. Ewa Michnik - dyrektor Opery Wrocławskiej, Krzysztof Mieszkowski - szef Teatru Polskiego we Wrocławiu i Jacek Głomb - dyrektor Teatru im. Modrzejewskiej zostali niedawno zaskoczeni informacją, że w ich teatrach planowane są konkursy na dyrektorów odpowiedzialnych za politykę finansową. I to im mieliby podlegać dyrektorzy artystyczni.

Na razie urząd marszałkowski wycofał się z tego pomysłu. Ale środowisko nadal dyskutuje nad zaproponowanymi znienacka zmianami.

- Urzędnicy nie mogą arbitralnie decydować o zarządzaniu teatrem - mówi Jacek Głomb. - My chcemy, by o tak ważnych sprawach z nami rozmawiać. My się nie obrażamy. Na 3 kwietnia został wyznaczony termin spotkania z marszałkiem. Wówczas siądziemy i porozmawiamy - tłumaczy Głomb.

(Zygmunt Mułek, „Teatr świętuje i protestuje, Polska Gazeta Wrocławska, 28.03.2012)