Na dolnośląskiej mapie teatralnej przybyło nowe miejsce - bolesławiecki Teatr Stary. Premierowe przedstawienie zagrał tam Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy, który pokazał "Mizantropa" Moliera. To dopiero początek. Bo teatry - legnicki oraz bolesławiecki - podpisały już umowę i spektakli z Legnicy będzie więcej. Pisze Alina Gierak.

- Chcemy, by nasz teatr żył - mówi starosta bolesławiecki Cezary Przybylski. - Będą występować tutaj zarówno bolesławieccy aktorzy, jak i aktorzy z Teatru Modrzejewskiej i wielu innych - zapowiada Przybylski.

Spektakle są planowane raz w miesiącu. - Przed bolesławiecką publicznością raz będzie prezentował się teatr zawodowy, raz amatorski - wyjaśnia Marek Łętowski, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu, który będzie gospodarzem Teatru Starego.

Budynek powrócił do świetności dzięki powiatowi bolesławieckiemu. Starostwo i radni nie dopuścili do tego, by zabytkowy teatr popadł w ruinę, i podjęli się trzy lata temu jego odbudowy. Za 7 mln zł, pochodzących z dotacji unijnej i budżetu powiatu, odtworzono pieczołowicie stare wnętrza oraz wyposażono je w najnowsze urządzenia sceniczne. Połączenie starego z nowoczesnością dało znakomite efekty. Wnętrze podziwiali mieszkańcy podczas trzydniowej fety, urządzonej w ostatni weekend z okazji otwarcia teatru.

- Dzięki takim inicjatywom, obejmującym teatralną edukacją najmłodszych, dzieci, w przyszłości będziemy mieć nie tylko amatorów sceny, ale też odbiorców szeroko rozumianej sztuki teatralnej - tłumaczy dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Marek Łętowski. - Nasz kalendarz powoli wypełnia się kolejnymi wydarzeniami - dodaje.

Perełką w kwietniu będzie Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego ze spektaklem "Mikrokosmos". Poza tym w Teatrze Starym w Bolesławcu odbędą się m.in. dwutygodniowe warsztaty "Herstory" (15-28.04), festiwal flamenco i tańca orientalnego (21.04), festiwal polskich filmów krótkometrażowych SHORT WAVES (28.04).

Być może teatr ugości także pisarzy i zorganizuje Noc Poetów, czyli comiesięczne spotkanie miłośników poezji (10.04).

(Alina Gierak, Andrzej Kot, „Nowy Stary Teatr na naszej mapie”, Polska Gazeta Wrocławska, 28.03.2012)