- Wicemarszałek Radosław Mołoń, z urzędu marszałkowskiego woj. dolnośląskiego, wycofał się z pomysłu zastąpienia dyrektorów teatrów menadżerami ze świata biznesu - zapewniał w dzisiejszym (27 marca) Poranku Radia TOK FM Bogdan Zdrojewski  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w rozmowie z Dominiką Wielowieyską. Minister dodał, że był to bardzo niefortunny pomysł.Dominika Wielowieyska pytała ministra o to, czy nie poszliśmy zbyt daleko w autonomii samorządów w zarządzaniu kulturą i rząd stracił kontrolę nad tą strefą. - Według mojej oceny nie, chociaż są wyjątki, w których ma pani rację - odpowiadał Zdrojewski. I przekonywał: - Ja wierzę w samorządy. Sam byłem samorządowcem przez ponad 11 lat i wierzę w ich finalną mądrość. Pojedyncze przypadki nie powinny przekreślać wiary w samorządy i wiary w ich wiedzę, czego naprawdę lokalna społeczność potrzebuje.

Minister nie ma wątpliwości, że państwo musi reagować na wyjątki złej polityki kulturalnej w samorządach. - Staramy się pomagać samorządom wtedy, kiedy nie z ich winy popadają w kłopoty finansowe i kultura jest negatywnym beneficjentem takich sytuacji - mówił.

I przypomniał sytuację w Krakowie gdy ministerstwo musiało interweniować w sprawie kilku festiwali, których tegoroczne edycje były zagrożone. - Cała akcja zakończyła się powodzeniem - podkreślał min. Zdrojewski.

Nie zawsze można interweniować

Minister kultury tłumaczył, że stara się interweniować tylko w wyjątkowych przypadkach. - Nie może być tak, że tam gdzie samorząd wycofuje się, automatycznie pojawia się minister. Dlatego, że wtedy duża ilość samorządów zacznie się wycofywać, wskazując ministerstwo kultury jako to, które będzie łatało dziurę finansową - mówił Bogdan Zdrojewski.

- Moim zadaniem należy powiększać ilość środków na kulturę. Czyli dodawać tam, gdzie wszyscy widzą, że kultura jest ważna - podkreślał szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego.

Posłuchaj rozmowy w całości. Jest TUTAJ!

(Dominika Wielowieyska, „Zdrojewski: Menadżerowie nie będą kierować teatrami!”, www.tokfm.pl, 27.03.2012)