Legnicka aktorka zdobyła nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na zakończonym w niedzielę 25 marca w Warszawie Festiwalu Młodego Kina „Piękni dwudziestoletni”. Jurorzy oceniający filmy zrealizowane przez studentów szkół filmowych i amatorów nagrodzili Anitę Poddębniak za rolę w filmie „Kiedy ranne wstają zorze”.

Podczas trzech dni festiwalowych projekcji  pokazano w Warszawie filmy stworzone zarówno przez studentów szkół filmowych, jak i naturszczyków, zrealizowane przez twórców, których łączy pokoleniowa formuła „Piękni dwudziestoletni”. Ich filmowe dzieła oceniało jury, w którym zasiadali zarówno weterani, jak i nadzieje środowiska filmowego.

„Kiedy ranne wstają zorze” to półgodzinna studencka etiuda inspirowana opowiadaniem Marka Nowakowskiego pod tym samym tytułem według scenariusza i w reżyserii Mateusza Głowackiego. Akcja rozgrywa się w peerelowskiej rzeczywistość lat 60. ubiegłego wieku, której jednym z symboli były zakładowe wycieczki autobusowe na grzybobrania. W takiej właśnie scenerii toczy się ta filmowa opowieść. Dyrektor zakładu ogłasza konkurs. Kto znajdzie największego grzyba - otrzyma premię. Szybko jednak okazuje się, że dla uczestników wyjazdu do lasu ważniejsze od grzybów jest  podlizanie się dyrektorowi. Anita Poddębniak gra jedną z uczestniczek zakładowego grzybobrania.

(żuraw)