We wtorek 27 marca ludzie teatru na całym świecie po raz 50. świętować będą Międzynarodowy Dzień Teatru.  Legnicki teatr, zaprasza w tym dniu do wspólnej zabawy, jaką będzie drużynowy konkurs „Co Ty wiesz o teatrze?” Światowe orędzie z okazji teatralnego święta napisał w tym roku amerykański aktor John Malkovich.„Czuję się zaszczycony prośbą, jaką skierował do mnie działający przy UNESCO Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI, o wygłoszenie orędzia z okazji 50. rocznicy Światowego Dnia Teatru. Pragnę skierować kilka myśli do wszystkich moich znajomych i nieznajomych towarzyszy w pracy teatralnej.

Niech wasze dzieła będą ważne i oryginalne. Niech będą głębokie, wzruszające, niepowtarzalne i niech skłaniają do refleksji. Niech wspierają nas w rozważaniach nad tym, co znaczy być człowiekiem, i niech w tych rozważaniach znajdzie się wiele serca, szczerości i wdzięku. Obyście przezwyciężali przeciwności losu, cenzurę, ubóstwo i nihilizm, z jakimi wielu z was z pewnością przyjdzie się zmierzyć. Bądźcie obdarzeni talentem i dyscypliną, które pozwolą wam mówić o biciu ludzkiego serca w całej jego złożoności, jak również pokorą i ciekawością, by uczynić z tego dzieło swojego życia. I niech to, co jest w was najsilniejsze bowiem zdoła tego dokonać tylko to, co w was najsilniejsze, i to zaledwie w bardzo rzadkich i krótkich chwilach nada formę temu najprostszemu z pytań: „jakie jest nasze życie”".


Powodzenia. John MalkovichJohn Malkovich (1953) jest amerykańskim aktorem, producentem, scenarzystą i reżyserem, lecz przede wszystkim człowiekiem teatru. Aktor ma na swoim koncie wiele różnorodnych ról filmowych. Najczęściej jednak gra dziwaków, psychopatów, cynicznych manipulatorów lub ludzi ogarniętych szaleństwem.

Karierę teatralną rozpoczynał w Chicago. Na początku lat 70. na Uniwersytecie Stanowym Illinois, wspólnie z Terrym Kinney’em, Jeffem Perry i Garym Sinise. W 1976 roku założył słynną grupę teatralną Steppenwolf Theater Company. W 1983 przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie grał w sztukach wystawianych na Broadwayu, występując na jednej scenie choćby z Dustinem Hoffmanem.

Pierwszą większą rolę filmową zagrał w „Miejscach w sercu” (1984) i od razu zdobył nominację do Oscara. Drugą nominację przyniosła mu kreacja w „Na linii ognia” (1993). Sławę w filmie przyniosła mu interpretacja roli hrabiego Valmonta w filmie „Niebezpieczne związki” (reż. Stephen Frears) u boku Michelle Pfeiffer i Glenn Close. Po tej roli, wyznaczającej ważny zwrot w jego karierze, zagrał w ponad siedemdziesięciu filmach w Stanach Zjednoczonych oraz za granicą.

Aktor często pojawia się w niekomercyjnych niezależnych filmach amerykańskich i produkcjach europejskich. Potrafi spojrzeć na siebie ironicznie, co udowodnił w eksperymentalnym filmie „Być jak John Malkovich” (reż. Spike Jonze), w którym zagrał samego siebie, tworząc postać znudzonego, niezbyt błyskotliwego, hollywoodzkiego gwiazdora.

Nadal silne są jego związki z teatrem. Po sukcesie spektakli „Hysteria” (Théâtre Marigny, 2002) oraz „Good canary” (Théâtre Comédia, 2007), wyreżyserował w Théâtre de l'Atelier swój trzeci spektakl teatralny w Paryżu, „Les Liaisons Dangeureuses”, za którego inscenizację otrzymał nagrodę Moliera.


Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony został w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute - ITI) w Helsinkach. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Od tego czasu święto sceny jest obchodzone rokrocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. Dzień Teatru jest świętem wszystkich - artystów, twórców, ludzi teatru, których nie oglądamy na co dzień na deskach sceny, a także widzów.

(żuraw)