Warszawskie Spotkania Teatralne to jeden z najstarszych i najważniejszych polskich festiwali teatralnych. Przegląd najgłośniejszych premier w Polsce potrwa od 24 marca do 3 kwietnia.  Już od pierwszego dnia codziennie późnym wieczorem relacje festiwalowe realizowane najnowszymi technologiami pokazywać będzie TVP Kultura.

- Ścisła współpraca z organizatorami festiwalu to bezpośrednia konsekwencja naszej nowej linii programowej - mówi dyrektor TVP Kultura Katarzyna Janowska. - Pragniemy aktywnie uczestniczyć i współtworzyć wydarzenia kulturalne, nawiązywać bezpośredni kontakt z widzami, nie tylko relacjonować, ale także inicjować debatę publiczną, wchodzić w żywy dialog z odbiorcami różnych pokoleń, w tym również z młodzieżą.

W programie festiwalu znalazły się głośne i wielokrotnie nagradzane spektakle, m.in. „Utwór o Matce i Ojczyźnie” w reż. Jana Klaty, „Tęczowa trybuna 2012” w reż. Moniki Strzępki z wrocławskiego Teatru Polskiego, „III Furie” w reż. Marcina Libera z Teatru im. H. Modrzejewskiej z Legnicy oraz „Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie” w reż. Mikołaja Grabowskiego ze Starego Teatru w Krakowie.

– Obok tradycyjnych form telewizyjnych – zdecydowaliśmy się na nowatorską, eksperymentalną formę relacji z festiwalowych wydarzeń w postaci dynamicznych, kręconych „z ręki” telefonem komórkowym materiałów stylistycznie zbliżonych do filmików, jakie cieszą się popularnością w serwisach podcastowych. To ukłon w stroną młodych odbiorców TVP Kultura, aktywnie korzystających z nowoczesnych kanałów komunikacji, takich jak portale społecznościowe czy serwisy typu YouTube. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli na gorąco relacjonować oficjalne i zakulisowe życie festiwalu, zachowując przy tym realizm i oddając rzeczywistą atmosferę 32. Warszawskich Spotkań Teatralnych – dodaje szefowa kulturalnego kanału TVP.

Emisja codziennych półgodzinnych relacji festiwalowych od soboty 24 marca do wtorku 3 kwietnia, codziennie po 22 (czasami po 23).

Legnickie „III Furie” pokazane zostaną na 32.WST czterokrotnie: 29, 30 i 31 marca. W tym ostatnim przypadku dwukrotnie jednego dnia.

(żuraw)