Natchniony erudyta, charyzmatyczny gawędziarz i oryginał jakich mało. Dr Bogusław Bednarek przewodnik po telewizyjnych „Labiryntach kultury” w środę 7 marca będzie gościem legnickiej kawiarni teatralnej. Początek wykładu „W świecie „Snu nocy letniej” Williama Szekspira” o 17.00.

Ciemny prochowiec, czarny kapelusz, muszka i nieodłączny parasol. W ustach cygaretki "George Sand", czasami w ręku czerwona róża. Ale przede wszystkim wielka wiedza i rzadka umiejętność łączenia ze sobą pozornie odległych zjawisk ze świata kultury i sztuki. No i jeszcze większa snucia zajmujących opowieści  na – jak się wydaje – każdy temat.

Nic też dziwnego, że sława wrocławskiego wykładowcy polonistyki, specjalisty od literatury i kultury szybko wykroczyła poza uniwersyteckie aule. Niepospolitość i niezwykły talent dra Bogusława Bednarka szybko dostrzegła telewizja. Efektem były dziesiątki barwnych telewizyjnych gawęd, które w programie „Labirynty kultury” powstawały od 1995 roku w TVP Wrocław, a emitowane były wielokrotnie w TVP 3, TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Historia.

- Zajmuję się rzadkimi książkami, czuję się jak amerykański milioner, który płaci setki tysięcy dolarów, żeby ustrzelić białego tygrysa. Rzadka książka to moje zachwycające trofeum. To też rodzaj pasji, kultu łowiectwa, choć bezkrwawego – mówi o sobie człowiek, który lata spędził w zaciszu bibliotek i czytelni.

W legnickiej Caffe Modjeska doktor Bednarek będzie tym razem przewodnikiem po baśniowym lesie Szekspira, inaugurując nowy cykl spotkań w teatralnym cyklu Strefa Kultury. Wstęp wolny. Po wykładzie przewidywana jest dyskusja.

„Sen nocy letniej”
(1595) jest najbardziej znaną komedią Szekspira, do dziś wystawianą na scenach teatralnych całego świata. Początkowo traktowano ją jako lekką komedię weselną. Później dostrzeżono, że zawiera elementy liryki, groteski, farsy i fantastyki nawiązujące do angielskiego folkloru i średniowiecznej legendy. Akcja dość umownie jest osadzona w starożytnych Atenach podczas nocy świętojańskiej. Trwają przygotowania do ślubu księcia ateńskiego Tezeusza („W mózgach kochanków i szaleńców kipi nadmiar fantazji, tworzącej złudzenia w tempie, za którym nie nadąży rozum”)  z Hipolitą, królową Amazonek. Trzy pary kochanków: Hermia i Lizander, Helena i Demetriusz oraz należący do ponadnaturalnego świata Oberon i Tytania za sprawą sprytnej interwencji elfa Puka przeżywają szaloną, pełną namiętności i magii noc…

(żuraw)