Teatr im. Modrzejewskiej i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu przygotowują wspólny wniosek o dotacje unijne w ramach “mechanizmu norweskiego” na rewitalizację budynku byłego domu kultury przy Nowym Świecie. Pisze Tomasz Woźniak.

Legnicki teatr ma w tym roku ostatnią szansę na pozyskanie unijnego wsparcia do generalnego remontu budynku przy ul. Nowy Świat. I to szansę realną, ponieważ właśnie w tym celu nawiązał współpracę z poznańskim uniwersytetem artystycznym.

- O pieniądze w ramach programu norweskiego mogą się starać te instytucje, które znajdą w Norwegii partnera do współpracy – tłumaczy dyrektor teatru Jacek Głomb. - I właśnie taką pomoc może nam zapewnić Uniwersytet Artystyczny, ponieważ od lat współpracuje z Norwegią.

Dyrektor nie ukrywa, że w nawiązaniu współpracy pomógł fakt, że wykładowcami uczelni są m.in. scenografowie z legnickiego teatru i reżyser Lech Raczak, realizator kilku legnickich przedstawień. Obie instytucje przygotowują wspólny wniosek i czekają na ogłoszenie naboru. Dyrektor uważa, że szanse na dotację są spore, ponieważ z reguły wystarczy jedynie dobrze przygotowana dokumentacja i norweski partner.

Dzięki współpracy z teatrem, uczelnia zyska w Ośrodku Nowy Świat miejsce dla artystycznych plenerów i organizacji wydarzeń artystycznych. Jeszcze przed złożeniem wniosku o dotację przygotowana zostanie instalacja artystyczna i wernisaż prac plastycznych poznańskich studentów.

Ośrodek Nowy Świat to budynek byłego Wojewódzkiego Domu Kultury, w którym wcześniej mieścił się teatr żydowski. Po podzieleniu Centrum Sztuki - Teatr Dramatyczny na Legnickie Centrum Kultury i Teatr im. Modrzejewskiej obiekt trafił pod skrzydła właśnie teatru.

Sporadycznie wystawiane są tu sztuki. W 2001 roku miała tu miejsce premiera Hamleta, w której tytułową rolę zagrał Tomasz Kot (jego rola dyplomowa).

(Tomasz Woźniak, „Chcą kilkudziesięciu milionów”, 24 Tygodnik Legnica-Lubin, 1.03.2012)