Dziś (piątek 20 kwietnia) premiera „Doskonałego popołudnia” najnowszego, czwartego filmu Przemysława Wojcieszka, wrocławskiego filmowca i dramaturga współpracującego z legnickim Teatrem Modrzejewskiej, w którym zrealizował swoje najgłośniejsze spektakle: „Made in Poland” (2004) oraz „Osobistego Jezusa” (2006). W filmie grają legniccy aktorzy: Anita Poddębniak i Paweł Wolak.

22-letni Mikołaj (Michał Czernecki) wraz ze swoją dziewczyną Anną (Magdalena Popławska) i wspólnikiem Krzyśkiem (Krzysztof Czeczot) kierują w centrum Gliwic wydawnictwem literackim. Wkrótce młodzi mają się pobrać, niestety mają zbyt mało czasu na przygotowania do ślubu. Porażka ich pierwszej książki spowodowała że muszą teraz skupić się przede wszytkich na wydawnictwie. Ojciec Anny (Sławomir Orzechowski) co prawda nie rozumie młodych, "bo kto teraz czyta powieœści współczesne, przecież widać, jak jest", ale w rezultacie wspiera ich działania. Jego pomoc będzie nieoceniona, jeśœli młodym uda się znaleŸć kolejną książkę.

W takim momencie do Marii (Gosia Dobrowolska), matki Mikołaja mieszkającej w Warszawie, przyjeżdża z Wrocławia były mąż Andrzej (Jerzy Stuhr). Po gwałtownym rozstaniu małżonkowie nie widzieli się 12 lat. Andrzej chce zrobić niespodziankę Mikołajowi; pragnie razem z Marią pojawić się na jego ślubie.

Pierwsze po latach spotkanie przebiega burzliwie; małżonkowie wypominają sobie dawne krzywdy. Według Marii zbyt wiele ich dzieliło, aby małżeństwo mogło przetrwać. Ona, pełna ambicji dziennikarka z Warszawy i on, robotnik z Wrocławia, działający w podziemiu. Maria zarzuca Andrzejowi, że zniszczył jej życie; skazał ją też na samotność obrażając wszystkich znajomych. Okazuje się jednak, że dopiero teraz są wstanie rozmawiać o tym szczerze.

W końcu Maria się zgadza na wspólną podróż na Śląsk, która być może stanie się szansą na ponowne zbliżenie...


W roli Marty występuje w filmie aktorka Teatru Modrzejewskiej w Legnicy Anita Poddębniak, zaś Jabłeckiego gra Paweł Wolak. Muzykę do filmu skomponował zespół Pustki (podobnie jak do legnickiego "Osobistego Jezusa").

Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2006 r. film otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Zagranicznych Organizatorów Polskich Festiwali oraz nagrodę Prezydenta miasta Warszawy „za wrażliwość społeczną”. Reżysera uhonorowano także nagrodą Jury Młodzieżowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Miłości w Weronie. Film zdobył także nagrodę „Ponad Granicami” im. Krzysztofa Kieślowskiego podczas Nowojorskiego Festiwalu Filmów Polskich w 2006 roku. Jednym z producentów filmu jest telewizja publiczna.

„Doskonałe popołudnie” to czwarty film według scenariusza i w autorskiej reżyserii Przemysława Wojcieszka. Wcześniej były: „Zabij ich wszystkich” (1999), „Głośniej od bomb” (2002), „W dół kolorowym wzgórzem” (2004).

*************************************************************


Przemysław Wojcieszek
(1974) reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, niezależny producent filmowy.

Jest uważany za czołowego twórcę polskiego kina niezależnego. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest autorem scenariusza do filmu "Poniedziałek" Witolda Adamka (1998). Jako reżyser zadebiutował w 1999 filmem "Zabij ich wszystkich". Napisał scenariusze do wszystkich swoich filmów. W 2005 otrzymał Paszport Polityki w kategorii "Film" za "za oryginalne dzieła będące manifestem pokolenia trzydziestolatków szukających dla siebie miejsca w naszej rzeczywistości".

W 2004 zadebiutował w teatrze jako autor i reżyser sztuki "Made in Poland", adaptacji własnego scenariusza, opowiadającej o dylematach zbuntowanego chłopaka z blokowiska. Przez wielu krytyków spektakl został uznany za wydarzenie roku, a w 2005 Wojcieszek za jego reżyserię otrzymał Laur Konrada, główną nagrodę na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje, spektakl zdobył zaś w tym samym roku Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.


Inscenizacje teatralne:


"Made in Poland" - Teatr Modrzejewskiej w Legnicy (2004)
"Cokolwiek się zdarzy, kocham cię" - TR Warszawa (2005)
"Darkroom", na motywach powieści Rujany Jeger - Teatr Polonia (2006)
„Osobisty Jezus” – Teatr Modrzejewskiej w Legnicy (2006)

Najważniejsze nagrody:

1999 - Grand Prix dla filmu "Zabij ich wszystkich" na I Festiwalu Filmów Amatorskich w Zielonej Górze
2004 - nagroda jury za najlepszą reżyserię za film "W dół kolorowym wzgórzem" na XXIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
2005 - Laur Konrada na 7. Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje za "Made in Poland"
2005 - pierwsza nagroda za spektakl i druga nagroda indywidualna za reżyserię autorskiego przedstawienia "Made in Poland" w XI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
2005 - Paszport Polityki w kategorii "Film"