Pierwsza artystyczna opowieść o dziejach zagłębia miedziowego. Słodko-gorzka, czasami śmieszna, czasami wzruszająca. Spektakle na Scenie Gadzickiego w sobotę i niedzielę 25 i 26 lutego o 19.

Zbiorowym bohaterem opowieści Krzysztofa Kopki i Jacka Głomba są członkowie górniczej orkiestry dętej, których śmierć kolegi z zespołu popycha do wędrówki w krainę wspomnień. Historia miesza się z mitem, prawda z legendą, sprawy ważne z anegdotami. Wszystko zaś w balladowym klimacie i stylistyce realizmu magicznego. Stąd wśród żywych pojawiają się postaci z górniczych wierzeń i przesądów. Jest patronka górników i „dobrej śmierci”  Święta Barbara, jest i strzegący podziemnego bogactwa Skarbek.

Spektakl to dwugodzinna opowieść o minionym półwieczu i ludziach – przybyszach z różnych stron kraju i świata, których połączyła praca i nowe życie, którego byli architektami i uczestnikami. Połączyła ich także orkiestra, którą stworzyli i w której przez lata grali: zwyczajnie i od święta, na pochodzie pierwszomajowym i w kościele, w górniczej karczmie i na pogrzebach kolegów.

W tle losów członków tego zespołu obejrzymy echa historycznych wydarzeń: walki z wodą przy głębieniu pierwszych szybów,  pochodów pierwszomajowych, uroczystości milenijnych i słynnego biskupiego „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, tragedii sierpnia 1982 roku, strajków przeciw prywatyzacji… Jest i Krzysztof Kieślowski kręcący propagandowy film zachęcający do pracy na miedzi, jak i Edward Gierek prowokowany perspektywą polskiego Kuwejtu…

Widzieli, napisali, ocenili:


  • Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza Wrocław: „To spektakl na zamówienie. Powstał z okazji 50-lecia miedziowego kombinatu. Ten prezent jest jednak wart więcej niż kolejna nagroda z zysku dla pracowników KGHM. Zagłębie doczekało się własnej sagi. W tej kreacji zbiorowej wszyscy grają koncertowo”.
  • Krzysztof Kucharski, Polska Gazeta Wrocławska: „Spektakl zdominowała wspaniała Ewa Galusińska (Francuzka). Aktorka zbudowała postać z wielką precyzją od najmniejszego ruchu, po wyrazistą mimikę, tembr głosu i najdrobniejszy gesty. Jest rewelacyjna i nieodparcie komiczna. Dla samej Ewy warto ten spektakl oglądać, cała drużyna na najwyższych obrotach, bo to świetny zespół jeden z najlepszych w Polsce".
  • Ewa Uniejewska, e-teatr: „Aktorzy legnickiego teatru tworzą wyśmienitą orkiestrę. Nie ma osoby, która zagrałaby źle; każda z nich zachwyca umiejętnościami warsztatowymi. Ich grze towarzyszy dystans i dobre wyczucie ironii, inteligentne myślenie o tekście i sytuacji scenicznej. Pokaz Teatru Modrzejewskiej mógłby stać się nauką dla artystów stołecznych, którym legniccy twórcy w niczym nie ustępują. Legnickiego skarbu trzeba strzec” .
  • Janusz Łastowiecki, Dziennik Teatralny:  „To, co jest wielkim plusem sztuki, a widzom daje komfort oglądania, to zespół dobrze współpracujących i świetnie rozumiejących się aktorów. Przełożyło się to na historię opowiadającą o przyjaźni górników, często podszytą jednak traumatycznymi wspomnieniami, gdzie historia dogrywa swoje przeznaczenia”.
  • Joanna Puzyna-Chojka, Teatr: „Orkiestra” wydawała się przedsięwzięciem obarczonym niemałym ryzykiem. Jacek Głomb, któremu udało się nakłonić zarząd KGHM Polska Miedź SA do wsparcia teatralnego projektu, mówi o nim nieco żartobliwie, jako o przywróceniu sojuszu świata pracy i świata sztuki. Tym razem jednak chodzi o coś więcej – o próbę stworzenia mitologii Dolnego Śląska, regionu do tej pory niedowartościowanego przez film czy literaturę”.
  • Piotr Grzymisławski, e-teatr: „Losy członków górniczej orkiestry są udanym spoiwem dramaturgicznym, pozwalają prześledzić splatające się ze sobą wydarzenia i wiele aspektów przemian zachodzących w Polsce ostatnich pięćdziesięciu lat. Ale przede wszystkim jest to opowieść o ludziach, zakleszczonych w mechanizmach historii”.


Spektakle na dużej scenie im. Ludwika Gadzickiego w sobotę i niedzielę 25 i 26 lutego o godz. 19.00.
Przedpołudniowe o godz. 11.00 - we wtorek i środę 28 i 29 lutego.

Bilet 25 zł (ulgowy 15 zł).  Rezerwacja tel. 76-72-33-505; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(żuraw)