"Tęczowa Trybuna 2012" w reż. Moniki Strzępki, "III Furie" w reż. Marcina Libera i "Wielki Gatsby" w reż. Michała Zadary to wybrane spektakle, które znalazły się w nurcie głównym 32. Warszawskich Spotkań Teatralnych. Festiwal rozpocznie się 24 marca i potrwa do 3 kwietnia. Korespondencja PAP z wtorkowej (21 lutego) konferencji prasowej.

- Każda europejska metropolia powinna posiadać tego typu prestiżowy festiwal teatralny - mówił na wtorkowej konferencji prasowej szef Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Maciej Nowak.

W najważniejszej części festiwalu - nurcie głównym - znalazły się wybrane spektakle powstałe na polskich scenach między grudniem 2010 a listopadem 2011.

Do głównego nurtu festiwalu zostały zaproszone m.in.: "III Furie" w reż. Marcina Libera z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Publiczność zobaczy także przedstawienie "Pan Tadusz czyli ostatni zajazd na Litwie" w reż. Mikołaja Grabowskiego (Narodowy Stary Teatr w Krakowie).

- Warszawskie Spotkania Teatralne, o czym napisała w książce podsumowującej historię tego festiwalu Magda Raszewska, nie może się odbyć bez spektaklu ze Starego Teatru w Krakowie - czekamy na to co rok. W tym przypadku jego dyrektor zmierzył się z "Panem Taduszem". Spektakl jest intrygujący i kontrowersyjny, to nieoczywiste odczytanie Mickiewicza - ocenił Nowak.

Zaprezentowana zostanie także "Tęczowa trybuna 2012" w reż. Moniki Strzępki (Teatr Polski we Wrocławiu). "To pewnie najgorętszy spektakl ostatnich miesięcy, dostał wszelkie możliwe nagrody. Mówi o przygotowaniach do mistrzostw Europy w piłce nożnej, co jest pretekstem do analizy sytuacji politycznej i społecznej w Polsce" - zwrócił uwagę dyrektor Instytutu Teatralnego.

W nurcie głównym festiwalu znalazły się również: "Mickiewicz. Dziady. Performance" w reż. Pawła Wodzińskiego, "Jak być kochaną" w reż. Weroniki Szczawińskiej, "Joanna Szalona; Królowa" w reż. Wiktora Rubina, "Judyta" w reż. Wojtka Klemma, "Utwór o matce i ojczyźnie" w reż. Jana Klaty i "Wielki Gatsby" w reż. Michała Zadary.

Nurt Taniec to przygotowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca przegląd prezentacji tanecznych z ostatnich sezonów. - Nurt składa się niestety tylko z trzech propozycji i pokazuje to, czego najbardziej w polskim tańcu brakuje: dużych, pełnoobsadowych spektakli produkowanych w innych miejscach niż teatry i balety operowe - powiedziała zastępca dyrektora instytutu Joanna Szymajda.

Będzie można zobaczyć m.in. "Hamleta" w realizacji Cezarego Tomaszewskiego. - Nie jest to inscenizacja "Hamleta", ale wolna wariacja na temat tego, czym jest Hamlet jako element kultury. Nie będzie to na pewno klasyczne wystawienie Szekspira - jest tutaj wiele cytatów i nawiązań do historii tańca w ogóle - opowiadała.

Publiczność zobaczy też "Tryptyk" Mikołaja Mikołajczyka oraz "La Sacre" w reż. Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej.

Kolejne festiwalowe nurty to Małe Warszawskie Spotkania Teatralne, obejmujące spektakle dla dzieci, oraz Rekomendacje Warszawskie - najciekawsze spektakle stołecznych scen.

Widzowie będą mogli śledzić festiwal oglądając na antenie TVP Kultura codzienne relacje z wydarzeń, fragmenty spektakli, opinie. W trakcie festiwalu odbędzie się też międzynarodowy kongres, w którym uczestniczyć będą krytycy teatralni z całego świata.

Festiwal organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a realizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku repertuar festiwalu opiniowała specjalnie powołana w tym celu Rada Programowa w składzie: Katarzyna Janowska (TVP Kultura), Joanna Krakowska ("Dialog"), Iwona Kurz (Instytut Kultury Polskiej UW), Tomasz Miłkowski ("Przegląd"), Jacek Sieradzki ("Dialog"), Bożena Suchocka (reżyserka teatralna).

(PAP, „32. Warszawskie Spotkania Teatralne od 24 marca”, 21.02.2012)