Ubiegłoroczny projekt artystyczny jakim była całodzienna polsko-niemiecka akcja multikulturowa w pociągu z Krakowa do Berlina nominowany został do Kulturalnego Odlotu – nagrody przyznawanej przez krakowską Gazetę Wyborczą. W tym niezwykłym wydarzeniu uczestniczyli m.in. artyści Teatru Modrzejewskiej i legniccy wolontariusze.

Trwa czwarta edycja tego krakowskiego plebiscytu kulturalnego. Nominowano 15 kandydatów do nagrody przyznawanej w trzech kategoriach: artysta, miejsce, wydarzenie.  Wśród pięciu kandydatur w kategorii miejsce jest m.in. projekt Kraków- Berlin XPRS.  Ten polsko-niemiecki projekt artystyczny przygotowały wspólnie Narodowy Stary Teatr w Krakowie i Maxim Gorki Theater w Berlinie, we współpracy z Domem Norymberskim w Krakowie.

Wśród gości zaproszonych do udziały w tym przedsięwzięciu, które realizowane było 11 czerwca ub. r. w pociągu relacji Kraków-Berlin, a także na stacjach kolejowych będących jego przystankami oraz w innych miejscach na trasie przejazdu pociągu, był także legnicki teatr.

Legnicki epizod odegrany przez wolontariuszy zgromadzonych na dworcu PKP oraz przez aktorów Teatru Modrzejewskiej w pociągu na odcinku Legnica – Bolesławiec nawiązywał do wielkiej wędrówki ludów, która stała się udziałem Polaków, Niemców, Rosjan, Żydów i Łemków, jako konsekwencja II Wojny Światowej. Był to powrót do źródeł i przypomnienie naszej współczesnej śląskiej historii.  Do lat, gdy Liegnitz stawała się Lignicą, Legnicą i Małą Moskwą, a przy okazji miastem wielu narodów i kultur. Do czasów gdy wschodnie tereny Niemiec stawały się polskimi Ziemiami Odzyskanymi.

„To był dopiero odlot! Wprawdzie pociąg EC Wawel z Krakowa do Berlina wyrusza co rano, nie zawsze jednak ma na pokładzie pokaźną drużynę zaskakujących inwencją twórczą artystów z Narodowego Starego Teatru w Krakowie i Maxim Gorki Theater w Berlinie (wspieranych przez szereg instytucji, z Domem Norymberskim na czele), którzy dla uczczenia 20-lecia zawarcia między Polską a Niemcami porozumienia o przyjaźni i dobrym sąsiedztwie przyłączyli się do projektu Kraków-Berlin XPRS. 11 czerwca przez przeszło dziesięć godzin pasażerowie - raz pękając ze śmiechu, innym razem ocierając łzy wzruszenia uczestniczyli w rozgrywających się z imponującym rozmachem w pociągu i na kolejnych stacjach spektaklach śmiesznych i strasznych, pokazach filmowych i pokazach mody, recitalu piosenki opolskiej, show kulinarnym, turnieju siłowania się na rękę, akrobacjach gimnastycznych, pogadankach na temat praw człowieka, a nawet warsztatach budowania kamery z puszek po kremie Nivea. Spotkali też masę postaci historycznych -  od Heleny Modrzejewskiej po Charles'a de Gaulle'a. Najpiękniej było jednak na stacji Węgliniec. Wysiadających z pociągu powitały tam gromkie dźwięki poloneza. Ludzie dobrali się w spontaniczne pary i ruszyli w tan po peronie. Międzynarodowe projekty zwykle mają to do siebie, że świetnie wyglądają na papierze, ale w rzeczywistości wychodzą tak sobie. Ale nie Kraków-Berlin XPRS. Ten pociąg tego dnia to było jedno z najbardziej odlotowych miejsc roku! I aż szkoda, że był to taki odlot jednorazowy. Choć może to i dobrze...” – rekomenduje to przedsięwzięcie Małgorzata I. Niemczyńska z Gazety Wyborczej Kraków.

Plebiscyt Czytelników potrwa do 31 stycznia. Można w nim głosować tylko na zjawiska nominowane przez jury konkursu. Najprościej i bezpłatnie można to zrobić przez Internet za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie http://krakow.gazeta.pl/krakow/0,35802.html . Uczestnik Plebiscytu Czytelników może oddać po jednym głosie w każdej z trzech kategorii: wydarzenie, artysta, miejsce. Laureaci ogłoszeni zostaną na gali, która odbędzie się w Krakowie 4 lutego.

(żuraw)