W najbliższy wtorek 21 czerwca poznamy polskie miasto nominowane do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Jeśli będzie nim Wrocław, to w projekcie, który przyjęto, znajdą się także propozycje legnickiego Teatru Modrzejewskiej: Akcja Podwórkowa (2016) oraz trwały projekt Ośrodek Nowy Świat.

Do ostatniego etapu konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. zakwalifikowało się pięć polskich miast: Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław. Tytuł przypadnie jednemu z nich (i jednemu miastu w Hiszpanii).

Ostateczna wersja wrocławskiej aplikacji do miana ESK 2016 została rozszerzona przede wszystkim o projekty zgłaszane przez instytucje kultury z Wrocławia i Dolnego Śląska, organizacje pozarządowe oraz artystów. Łącznie zgłoszono ponad 600 projektów kulturalnych.

Jak wyjaśnia kierujący instytucją Wrocław 2016 prof. Adam Chmielewski, w aplikacji znalazło się jednak tylko 150 z nich. - Na cele aplikacji mogliśmy wybrać tylko po 30 projektów do każdego z pięciu wątków tematycznych.

Szef instytucji Wrocław 2016 tłumaczy, że działania artystyczne zawarte w tych projektach oscylują wokół kilku wątków tematycznych. - Cześć z nich ma charakter społeczny. Ich celem jest otwieranie poprzez kulturę przestrzeni miasta dla jego mieszkańców. Inną kategorię stanowią projekty, które upiększają przestrzeń miasta poprzez umieszczanie w niej obiektów artystycznych. Jeszcze inne skupiają się na renowacji i budowie nowych instytucji kultury oraz na działaniach proekologicznych.

W rezultacie program pod wspólnym hasłem „Przestrzenie dla piękna” to 17 wydarzeń wiodących oraz 150 projektów zaproponowanych przez instytucje kultury, artystów oraz organizacje pozarządowe.

Wśród projektów o charakterze społecznym (w wątku „Piękno w polu widzenia”) są dwa zgłoszone przez legnicki teatr:

  • Akcja Podwórkowa; w wybranych miastach Dolnego Śląska w opuszczonej dzielnicy zostanie wybrane jedno podwórko i zaadaptowane na potrzeby otwartego, plenerowego widowiska. „Spektakl podwórkowy” będzie stanowić uniwersalną opowieść łączącą w swojej fabule akcenty historii Dolnego Śląska i jego trudny, wielokulturowy charakter. Realizacja w roku 2016, budżet 10.000 euro.
  • Ośrodek Nowy Świat w Legnicy; ożywienie ośrodka teatralnego znajdującego się w 100-letniej zrujnowanej kamienicy, która jest miejscem twórczego rozwoju ludzi młodych z wielu krajów Europy. Podczas warsztatów rekonstruują oni „mitologię” budynku i dzielnicy, starają się artystycznie oswoić historię, której nie przeżyli, ale która jest kulturowym bagażem także ich pokolenia. Ośrodek ten stanowi centrum tolerancji, zrozumienia i osobistego rozwoju młodzieży. Realizacja od 2012 jako projekt trwały, budżet 35.000 euro.


Jest też bardzo prawdopodobne, że Legnica będzie jednym z dolnośląskich miejsc, do których zawita Olimpiada Teatralna organizowana przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Jak piszą twórcy tej idei „będzie doskonałą okazją by we Wrocławiu i w teatrach dolnośląskich obejrzeć najwybitniejsze spektakle teatralne przygotowane przez twórców z całego świata” (na ten projekt, którego realizację zaplanowano w kwietniu 2016, przewidziano 350.000 euro).

(żuraw)