Najnowsza propozycja w repertuarze legnickiego teatru to adaptacja romansu wszech czasów – szekspirowskiej opowieści o tragicznej miłości Romea i Julii. To opowieść wyprowadzona z renesansowych pałaców na place i ulice Werony czasów narodzin faszyzmu - inscenizacja z udziałem legnickich amatorów, którzy wcielili się w lud miasta nad Adygą. W niedzielę 12 czerwca ostatni spektakl w tym sezonie teatralnym.

Akcja „Kochanków z Werony” osadzona została w realiach Włoch lat 20. ubiegłego wieku, do których docierają ze świata nowinki będące skutkiem wojennej masakry i związanych z nią zasadniczych przewartościowań i zmian w polityce (na scenę wchodzą ruchy radykalne, zarówno komuniści, jak i faszyści), kulturze (nieme kino, futuryzm, dadaizm, jazz, artystyczna cyganeria), obyczaju (emancypacja kobiet) i stylu życia (upadek autorytetów, kryzys tradycyjnej rodziny, moda na narkotyki i płatny seks).  Bohaterowie zostali przeniesieni w świat, w którym kwestionowane są wszelkie dotychczasowe wartości: w państwie, społeczeństwie i rodzinie, w którym stare gwałtownie zderza się z nowym.

Właśnie takie cywilizacyjne zderzenie jest w spektaklu Krzysztofa Kopki (adaptacja) i  Jacka Głomba (reżyseria) osią dramatu, tak też objaśniana jest wzajemna wrogość rodzin, z których pochodzą Romeo (Rafał Cieluch) i Julia (Magda Skiba). Przeniesienie akcji z pałaców na place i ulice podkreśla ludowy charakter opowieści, w której religijne procesje i śpiewy zderzają się z komunistycznymi hymnami i manifestacjami, klasyczne włoskie melodie z rytmami charlestona, a tradycyjna w swej długiej, czarnej sukni pod szyję la mamma italiana obserwuje ze zgrozą wyzwoloną chłopczycę   w męskim stroju (Ewa Galusińska), z krótką grzywką i papierosem w długiej fifce w ustach (modę tę popularyzowało kino, m.in. Pola Negri). Kościelne kadzidła mieszać się będą z zapachem opium palonego w domach erotycznych uciech. Świętoszkowatość stanie się przykrywką dla rozwiązłości. Rodzinne porachunki doprowadzą do serii zbrodni.

Nikt tu nie jest kryształowy, nawet główni bohaterowi tej opowieści. Ani buntująca się, ale udająca posłuszeństwo Julia (w spektaklu dwudziestokilkuletnia kobieta), terroryzowana przez ojca, niby liberalnego, ale domowego despotę (Robert Gulaczyk), ani Romeo. Ów młody mężczyzna, którego najczęściej widzimy w erotyczno-narkotycznych scenach w domu publicznym Magi (Anita Poddębniak) z kochanką Rosaliną (Magda Biegańska), nawet po potajemnym ślubie zdradzi obiekt swojej miłości.

W takim zdemoralizowanym i pękniętym świecie gier, masek i pozorów (bohaterowie poznają się na balu, oboje przebrani – on za kobietę, ona za mężczyznę) nie ma miejsca na czystą i uduchowioną miłość, która w legnickiej adaptacji jest głównie formą pokoleniowego buntu, ucieczki od realiów i zasad ustanowionych przez rodziców. Odmiennie jednak niż ma to miejsce u Szekspira, tragiczna śmierć potajemnie zaślubionych kochanków nie przyniesie zgody i oczyszczenia. Nie jest bowiem wyłącznie skutkiem wzajemnej wrogości rodziców i nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, lecz wkroczenia w akcję nowej, bezwzględnej siły – faszystowskich Czarnych Koszul – populistów, którzy głęboki społeczny konflikt i towarzyszący mu kryzys moralny wykorzystają do ustanowienia nowego, autorytarnego porządku.

Wielkim atutem przedstawienia jest kostium i klimatyczna scenografia Małgorzaty Bulandy, a także oprawa muzyczna Bartka Straburzyńskiego sięgająca po autentyczne nagrania z epoki.


Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Scena na Nowym Świecie

KOCHANKOWIE Z WERONY

na motywach „Romea i Julii” Williama Szekspira
w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka

scenariusz: Krzysztof Kopka
reżyseria: Jacek Głomb
scenografia: Małgorzata Bulanda
ruch sceniczny: Leszek Bzdyl
opracowanie muzyczne: Bartek Straburzyński
premiera: 6 maja 2011 (Gdańsk), 22 maja 2011 (Legnica)

Obsada:
Księżna Werony - Katarzyna Dworak, Parys, krewny Księżnej - Paweł Palcat, Montecchi - Bogdan Grzeszczak, Capuletti - Robert Gulaczyk, Romeo, syn Montecchiego - Rafał Cieluch, Merkucjo, krewny Księżnej, przyjaciel Romea i Beatrycze - Bartosz Bulanda, Beatrycze, bratanica Montecchiego i kuzynka Romea - Ewa Galusińska, Tybalt, bratanek pani Capuletti - Mateusz Krzyk (PWST Wrocław), Ojciec Laurenty, franciszkanin - Paweł Wolak, Brat Jan, franciszkanin - Wojciech Kowalski, Baltazar, sługa Księżnej - Włodzimierz Chomiak (gościnnie), Pani Capuletti - Małgorzata Urbańska, Julia, córka państwa Capulettich - Magda Skiba, Marta, służąca Capulettich - Joanna Gonschorek, Maga, wróżka - Anita Poddębniak, Rosalina, kochanka Romea - Magda Biegańska, Viola, dama, kochanka Parysa - Zuza Motorniuk, Kurwy - Katarzyna Dworak, Małgorzata Urbańska, Anita Poddębniak.

Lud Werony
(statyści): Anna Pawłowska,  Jan Rosiński, Ewa Miroszewska, Konrad Benedyk, Agata Dymacz, Halina Toda, Alicja Kaczor, Mariusz Sikorski.
Spektakl w niedzielę 12 czerwca o godz. 19.00; bilet 25 zł (ulgowy 15 zł).

(żuraw)