Spektakl powstały w autorsko-scenariuszowej kooperacji Sylwi Chutnik, Magdy Fertacz oraz Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, wyreżyserowany przez Marcina Libera, został finalistą 17. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Taką decyzję podjęła komisja artystyczna tego najbardziej prestiżowego konkursu, którego zadaniem jest promocja oryginalnego dorobku polskich autorów i krajowych scen dramatycznych. W trwającej edycji tworzyli ją: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Joanna Puzyna-Chojka, Monika Kwaśniewska, Agnieszka Rataj, Kalina Zalewska, Cezary Polak oraz Andrzej Lis.

W finałowej części konkursu, która rozstrzygnie o wyłonieniu laureata oraz rozdzieli nagrody w różnych kategoriach, zakwalifikowane spektakle oceni jury w składzie: Joanna Krakowska, Maria Maj, Joanna Szczepkowska, Przemysław Czapliński, Łukasz Drewniak, Roman Pawłowski oraz Paweł Wodziński, którzy obejrzą spektakle finałowe w dniach od 10 maja do 15 czerwca br.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej powstał w 1994 roku z inicjatywy ówczesnego ministra kultury i sztuki, Kazimierza Dejmka. Przedsięwzięcie ma na celu popularyzację i wspieranie polskiej dramaturgii współczesnej. Poprzez system zachęt finansowych (częściowych refundacji kosztów premiery) konkurs zmniejsza ryzyko wystawienia nowego, nieznanego utworu dramatycznego.

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, jako jedyna scena w Polsce, był trzykrotnym laureatem głównej nagrody konkursu: w roku 2001 zwyciężyła "Ballada o Zakaczawiu" (Maciej Kowalewski, Krzysztof Kopka, Jacek Głomb) w reżyserii Jacka Głomba, w 2005 laureatem zostało "Made in Poland", autorski spektakl Przemysława Wojcieszka, zaś w roku 2007 nagrodzono kolejne jego autorskie przedstawienie „Osobisty Jezus”.

(żuraw)