Ulubieniec legnickiej publiczności teatralnej, wieloletni aktor Teatru Modrzejewskiej (od 2006 roku w warszawskim TR) będzie gościem Barbary Marcinik w jej autorskim Magazynie Bardzo Kulturalnym. Audycja w niedzielę 13 lutego. Początek o godz. 14.00.

- Mam przyjemność przedstawić dwoje aktorów, którzy mimo że „czuli się jak pączek w maśle” w swoich teatrach, postanowili coś zmienić w swoim zawodowym  życiu i „skoczyli na głęboką wodę” czyli przenieśli się do Warszawy – taką zapowiedzią zacznie się audycja, której bohaterami (w jej pierwszej części) będą Katarzyna Warnke i Janusz Chabior, aktorzy warszawskiego teatru Grzegorza Jarzyny.

Jest i drugie dno niedzielnego spotkania w Trójce właśnie z tą parą, a jest nim debiut obojga w nowej roli aktorów radiowych. To właśnie oni (wraz z Marią Seweryn i Rafałem Mohrem) czytają na tej antenie „Triumf owiec” Leonie Swann, czyli kontynuację rewelacji literackiej „Sprawiedliwość owiec”,  filozoficznej powieści kryminalnej i największego w Polsce przeboju literackiego roku 2006 w kategorii proza obca (coś w klimatach słynnego „Folwarku zwierzęcego”).

Dla miłośników legnickiej sceny najważniejsze będzie jednak radiowe spotkanie z Januszem Chabiorem, aktorem, który w Teatrze Modrzejewskiej (1991-2006) zagrał kilkadziesiąt ról, z których najsilniej w pamięci pozostały te w spektaklach: „Zły”, „Ballada o Zakaczawiu”, „Hamlet, książę Danii”, „Szpital Polonia”, "Koriolan", „Obywatel M. – historyja”, „Szaweł”, „Portowa opowieść”, „Wschody i Zachody Miasta”, „Operacja Dunaj”…

Była też rola genialna, która stała się katalizatorem przyspieszającym karierę aktora – postać Wiktora we współczesnym dramacie „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka, wyrzuconego z pracy nauczyciela języka rosyjskiego, miłośnika poezji Władysława Broniewskiego, alkoholika i życiowego rozbitka, ale też mentora i przyjaciela głównej postaci dramatu. Właśnie za nią Janusz Chabior obsypany został festiwalowymi nagrodami aktorskimi ("Rzeczywistość Przedstawiona" w Zabrzu,  XI Ogólnopolski Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej w Warszawie, IV Festiwal Prapremier w Bydgoszczy, XLV Festiwal Sztuki Aktorskiej w Kaliszu, a do tego plebiscytowa „Złota Iglica” dla najlepszego aktora Dolnego Śląska).

Od kilku lat aktor coraz częściej gości na dużym i małym ekranie. Pod tym względem szczególny był rok 2010, gdy w kinach pojawiły się równocześnie "Kołysanka" Juliusza Machulskiego,  "Erratum" Marka Lechkiego, "Matka Teresa od kotów" Pawła Sali, „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego, ale przede wszystkim filmowa wersja "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka., która przyniosła Januszowi Chabiorowi nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W warszawskim TR aktor grał m.in.: w „Tlenie” Wyrypajewa, „Cokolwiek się zdarzy, kocham cię”, „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” (obie w reż. Przemysława Wojcieszka), „Weź przestań”, „Szewcy u bram” (obie w reż. Jana Klaty). Wystąpił także w sztukach „Moralność pani Dulskiej, czyli w poszukiwaniu zagubionego czakramu” na scenie Teatru Łaźnia Nowa i „Oczarowanie” w Teatrze Studio w Warszawie.

(żuraw)