Już 10 lutego po raz trzeci "Gazeta Wyborcza Wrocław" przyzna Nagrody Kulturalne WARTO dla młodych i utalentowanych artystów z Dolnego Śląska. Wśród pięciorga aktorów nominowanych w kategorii teatr jest Rafał Cieluch z legnickiego Teatru Modrzejewskiej, jedyny kandydat spoza Wrocławia.

Za osiągnięcia artystyczne w roku 2010 w kategorii teatr nominowani zostali: Agata Kucińska (1981), aktorka Wrocławskiego teatru Lalek i Grupy Teatralnej „Ad Spectatores”, Katarzyna Bednarz (1981), aktorka Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Maciej Masztalski (1978), szef, dramaturg, reżyser i aktor Grupy Teatralnej „Ad Spectatores”, Adam Szczyszczaj (1979), aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Rafał Cieluch (1977), aktor legnickiego teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

Kandydatów do WARTO w tej kategorii nominowała kapituła w składzie: Krystyna Meissner, dyrektorka Wrocławskiego Teatru Współczesnego; Jolanta Kowalska, TVP Wrocław, współpracowniczka miesięcznika Teatr; Aleksandra Konopko, krytyk teatralny, kulturoznawca, publikuje w Scenie i Teatrze; Grzegorz Chojnowski, Radio Wrocław, krytyk teatralny; Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza Wrocław.


RAFAŁ CIELUCH:  czarny charakter w roli apostoła idei


Rocznik 1977. Aktor legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Urodzony we Wrocławiu, gdzie uczył się w Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy (na kierunku filmowym) i studiował zaocznie kulturoznawstwo. Aktorstwo odkrył na scenie niezależnego Zakładu Krawieckiego, gdzie zadebiutował w „Niezidentyfikowanych szczątkach ludzkich”. Stamtąd trafił na Wydział Lalkarski wrocławskiej PWST, a po dyplomie do Legnicy.

Rafał Cieluch na legnickiej scenie błyszczy nawet w drugoplanowych rolach. Był m.in. Jagonem w „Otellu” i księdzem Piotrem w „Dziadach”. Nas zachwycił kreacją Anzelma w „Czasie terroru” wg „Róży” Żeromskiego w reżyserii Lecha Raczaka.

- To jeden z najciekawiej rozwijających się talentów w zespole Jacka Głomba - mówi Jolanta Kowalska. - Wypracował rodzaj ekspresji, w której emocjonalność bywa poskramiana rygorami precyzyjnie skonstruowanej formy. Walory jego aktorstwa widać zwłaszcza w tryptyku rewolucyjnym Lecha Raczka, w którym stworzył postaci apostołów idei. W roli Anzelma wykreował postać zdrajcy, która rozsadza rutynowy obraz moskiewskiego sprzedawczyka. W portrecie szpicla, który staje się sumieniem rewolucji, jak w soczewce ogniskuje się refleksja na temat ludzkich kosztów wielkich przewrotów.

Sam Cieluch mówi o niej: - Gram skurwysyna, zdrajcę, czarny charakter. I musiałem z tej postaci wyciągnąć ludzkie cechy, obronić ją w jakiś sposób. Postać Anzelma stawia pytanie o to, czy każdy jest zobowiązany do tego, żeby się bić - w imię kogoś, w imię idei. To prześmiewca i antyideowiec. Najtrudniejsze było, żeby nie stał się karykaturalny, śmieszny.

(Magda Piekarska, „Aktorzy warci uwagi”, Gazeta Wyborcza Wrocław, 3.02.2011)



Nagroda Kulturalna WARTO przyznawana jest w pięciu kategoriach - literatura, muzyka, film, teatr i plastyka. „Nie ma dla nas znaczenia, czy nagradzamy autora kryminałów, czy wierszy - byleby były znakomite. I nie jest ważne, czy ma etat w miejskim teatrze, czy wystawia swoje spektakle na ulicy. Nie będziemy też sprawdzać, czy posiada dyplom artystycznych uczelni. To wszystko jest bez znaczenia - jedynym kryterium jest talent i umiejętność zdobywania serc publiczności. Chcemy pokazać, na kogo warto zwrócić uwagę. Dać skromny kapitał na początek drogi i z przyjemnością obserwować pączkujący jak na drożdżach talent” – tak założenia swojej nagrody, której mecenasem jest kandydujące do Europejskiej Stolicy Kultury 2016 miasto Wrocław, zdefiniowali organizatorzy z Gazety Wyborczej Wrocław.

(żuraw)