Nie będzie planowanej na wrzesień br. trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Miasto” w Legnicy. Jacek Głomb podjął decyzję o zawieszeniu imprezy. Lukę wypełni Festiwal Teatru Nie-Złego, który w dniach 22-25 września br. zorganizuje w Legnicy wrocławska Fundacja Teatr Nie-Taki przy wsparciu Teatru Modrzejewskiej.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Miasto”, który powołany został do życia w roku 2007, w założeniu jest artystycznym biennale ze społecznym przesłaniem. Jego ideą jest bowiem okazjonalne adaptowanie przestrzeni miejskich Legnicy na potrzeby sztuki, zaś celem społecznym rewitalizacja miejskich obiektów, które – mimo swoich walorów architektonicznych i historycznych - popadają w zapomnienie i ruinę. Taki też charakter miały dwie dotychczasowe edycje festiwalu (2007 i 2009), podczas którego premierowe przedstawienia zaproszonych zespołów teatralnych wpisywane były w przestrzeń wybranych obiektów miejskiej infrastruktury.

Podczas konferencji prasowych, które we wtorek 1 lutego odbyły się w legnickiej kawiarni teatralnej „Ratuszowa” oraz we wrocławskim pubie „Niskie Łąki”, pomysłodawca i organizator festiwalu „Miasto” Jacek Głomb poinformował o bezterminowym zawieszeniu tego przedsięwzięcia.

- Ani przez moment nie chodziło nam o spektakularny, artystyczny „taniec w ruinach”. Sztuka miała nie tylko na chwilę ożywić budynki, ale też zwrócić uwagę władz miasta na to, w jak złym stanie się znajdują i nakłonić je do zaangażowania się w ich odbudowę i przywrócenie mieszkańcom Legnicy. To się nie udało. W tej sytuacji nie możemy kontynuować festiwalu, który został stworzony dla celów, które zostały zlekceważone. To tym bardziej przykre, że już pierwsza edycja „Miasta” przez te same władze Legnicy uznana została za najważniejsze wydarzenie kulturalne miasta w roku 2007 i nagrodzona przez prezydenta „Złotym Florenem Legnickim”. Były też publiczne obietnice. Niestety, pozostały tylko obietnicami. Festiwal „Miasto” wróci do Legnicy, jeśli ta sytuacja się zmieni – wyjaśniał powody zawieszenia festiwalu Jacek Głomb. – To jedna z decyzji, które podejmuje się z ciężkim sercem. Tym bardziej, że całkiem niedawno planowana tegoroczna i trzecia edycja festiwalu „Miasto” wpisana została do zaszczytnego grona imprez promujących prezydencję Polski w Unii Europejskiej – dodał.

- Nie chcemy jednak grać marsza żałobnego, a Legnicę – miasto jednego teatru – pozbawiać możliwości uczestniczenia w festiwalowej prezentacji, której istotą jest teatralna różnorodność. Przyjąłem zatem autorską ofertę festiwalową, którą przygotowali młodzi teatrolodzy z wrocławskiej Fundacji Teatr Nie-Taki. To oni wybiorą przedstawienia i zespoły, które zaproszone zostaną do udziału w legnickim Festiwalu Teatru Nie-Złego, który wesprzemy finansowo i organizacyjnie – zadeklarował dyrektor Teatru Modrzejewskiej.

Jak poinformowali pomysłodawcy, festiwal odbędzie się w Legnicy w dniach 22-25 września br. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszonych zostanie sześć-siedem zespołów z Polski i zagranicy, które pokażą jedno z granych przez siebie przedstawień. Jedyną reguła wyboru ma być oryginalność i poziom artystyczny przedstawień, wśród których – oprócz teatru dramatycznego – będzie miejsce na spektakle lalkowe, taneczne, teatru surrealistycznego i ulicznego.

- Pomysł jest pochodną naszych wizyt na polskich festiwalach teatralnych i naszej irytacji, że są one w przeważającej mierze imprezami branżowymi dla samych twórców i towarzyszących im krytyków. Chcielibyśmy, by nasz stał się legnickim świętem teatru bez żadnych ograniczeń, co do panujących mód, estetyk i przyzwyczajeń. Nasz dystans zawarliśmy już w nazwie festiwalu, która jest nie tylko żartem językowym – objaśniała pomysłodawczyni i koordynatorka festiwalu, prezes Fundacji Teatr Nie-Taki we Wrocławiu i redaktor naczelna teatralnego kwartalnika Nietakt!t Katarzyna Knychalska.

- Zadbamy o to, by ceny biletów były przystępne dla każdego, kto zechce obejrzeć festiwalowe prezentacje – dodała wiceprezes fundacji Maria  Pulter, która będzie odpowiedzialna za imprezy towarzyszące legnickiemu festiwalowi.

- Już teraz ogłaszamy konkurs na recenzję teatralną z dowolnego legnickiego przedstawienia, którego adresatem są uczniowie i studenci z całej Polski. Nagrodą będzie udział w festiwalu i uczestnictwo w redagowaniu gazety festiwalowej – zachęcała Marzena Gabryk-Ciszak, odpowiedzialna za reklamę i kontakt z mediami.

Legnicki Festiwal Teatru Nie-Złego będzie tanią imprezą. Jego budżet szacowany jest na ok. 300 tys. zł (to ponad połowę mniej niż festiwal „Miasto”, wielokrotnie mniej niż większość krajowych wydarzeń o tym charakterze). Oprócz pokazów spektakli, zorganizowany zostanie klub festiwalowy z muzycznymi,  amatorskimi zespołami grającymi na żywo, będzie gazeta festiwalowa, warsztaty krytyki teatralnej i fotografii, zajęcia dla najmłodszych pod hasłem „Zrób swój własny teatr” oraz koncert na zakończenie festiwalu.

Grzegorz Żurawiński


Fundacja Teatr Nie-Taki
to założona w 2009 roku i działające we Wrocławiu organizacja pozarządowa zrzeszająca młodych teatrologów i teatromanów, głównie absolwentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Głównym punktem jej programu jest poszukiwanie i propagowanie teatru ambitnego, niszowego, oryginalnego, który często pomijany jest ogólnokrajowym dyskursie teatralnym. Fundacja od roku wydaje kwartalnik teatralny „Nietak!t”, w którym przedstawia mało znane zjawiska teatralne z kraju i ze świata. Organizuje także teatralne akcje społeczne i edukacyjne na Dolnym Śląsku.
Więcej: www.teatr-nie-taki.pl