Okazja dla tych, którzy widzieli legnicką adaptację sceniczną, jak i tych, którzy chcieliby poznać źródło inspiracji teatralnych twórców. W poniedziałek 1 listopada Dwójka wyemituje pierwszą i najsłynniejszą filmową wersję „Niekończącej się opowieści”. Początek o godz. 12.10.

Obejrzymy nakręcony w 1984 roku anglojęzyczny (jest też wersja niemiecka, nieco dłuższa) film produkcji amerykańsko- niemieckiej „The Neverending Story” w reżyserii Wolfganga Petersena, który powstał w studiach niemieckiego koncernu filmowego Bavaria Atelier, przy współpracy Neue Constantin Film, Producers Sales Organisation oraz amerykańskiej wytwórni Warner Bros.

Jak na lata, w których powstał film, produkcja ta posiadała bardzo duży budżet szacowany na 27 milionów dolarów. Był to też jeden z pierwszych filmów kinowych, do produkcji którego wykorzystano magnetowidy oraz montaż elektroniczny, co umożliwiło zastosowanie tricków, które wcześniej wykorzystywano jedynie w telewizyjnych reklamach (m.in. blue-box).

Film ten zdobył ogromną popularność w Niemczech, gdzie został okrzyknięty hitem 1985 roku. W Polsce ukazał się na ekranach kin w 1986 roku, a o jego niezwykłej popularności świadczyły nie tylko kolejki przed kinami, ale i fakt, że recenzje widzów znalazły swoje miejsce w ówczesnym Dzienniku Telewizyjnym.

Towarzysząca filmowi piosenka („The Neverending Story”), a zwłaszcza promujący film teledysk w wykonaniu Limahla, stały się hitami list przebojów na całym świecie. Do dziś jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzycznych motywów światowego kina.

Scenariusz oparto o powieść znanego niemieckiego pisarza fantasy Michaela Endego, jednak końcowa wersja filmu tak dalece odbiegała od wyobrażeń autora, że zabronił zamieszczania swego nazwiska w napisach początkowych, a cała sprawa znalazła swój epilog w sądzie.

Kilkanaście miesięcy temu realizacją nowego filmu o przygodach Bastiana, Atreyu i Cesarzowej zainteresowali się Amerykanie, w tym należąca do Leonardo DiCaprio firma Appian Way. Producenci są przekonani, że "Niekończącą się opowieść" można uwspółcześnić i przygotować na jej podstawie serię filmów mogących śmiało konkurować z przygodami Harry’ego Pottera.

(żuraw)