Ponad 50 tys. podpisów złożono pod petycją do rządu, by zagwarantować polskiej kulturze jednoprocentowy udział w budżecie państwa (aktualnie to 0,36 proc.). Ponad 500 podpisów nadesłanych zostało z Legnicy dzięki akcji, którą podjęły Teatr Modrzejewskiej i Galeria Sztuki. Akcja trwać będzie do września, a celem organizatorów jest zebranie 100 tys. podpisów.

Obywatele Kultury to nieformalny, absolutnie bezpartyjny i wolontarystyczny ruch obywatelski na rzecz zwiększenia nakładów na kulturę do co najmniej 1 procent budżetu państwa oraz zmiany zasad zarządzania i finansowania kultury. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie www.obywatelekultury.pl . Na stronie internetowej w zakładce „pobierz materiały” znajdują się m.in. potrzebne formularze i dokumenty.

Więcej o samej akcji i powodach, dla których została podjęta, przeczytasz także TUTAJ!

Jednym z elementów tej społecznej akcji była debata „Po co Państwu kultura?”, która odbyła się 17 czerwca w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Otworzył ją list premiera Donalda Tuska skierowany do Obywateli Kultury i uczestników tego spotkania, w którym czytamy m.in.: “Powinniśmy dążyć do tego, by zgłoszony przez Obywateli Kultury postulat przeznaczenia na kulturę co najmniej jednego procentu z budżetu państwa mógł doczekać się realizacji na mocy swoistego kontraktu zawartego między państwem a obywatelami”.

W debacie udział wzięli profesorowie: Irena Herbst – ekonomistka, prezes Fundacji Centrum PPP, Maria Poprzęcka – historyk sztuki i prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Stefan Chwin – pisarz i eseista, profesor Uniwersytetu Gdańskiego („Lu­dzie kul­tu­ry są mniej­szo­ścią, która za­wo­dowo zaj­mu­je się wy­trą­ca­niem umy­słów z rów­no­wa­gi”), Andrzej Mencwel – historyk i krytyk literatury i kultury polskiej, Andrzej Szahaj – dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W dyskusji głos zabrali: dyrektor Narodowej Galerii Sztuki Zachęta Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, współzałożycielka Ogólnopolskiego Forum Dostępu do Książki Beata Stasińska, prezes Związku Kompozytorów Polskich Jerzy Koronowicz, b. dyrektor Programu 2 Polskiego Radia Elżbieta Markowska, Adam Fularz i Edwin Bendyk .

UWAGA: zapis wideo z tej debaty, którą otworzył i poprowadził dyrektor Instytutu Teatralnego w Warszawie Maciej Nowak, znajdziesz TUTAJ!

(żuraw)