Wychowanek legnickiej sceny, ulubieniec miejscowej widowni, fantastyczny Wiktor z „Made in Poland” teatralnej (2004) i filmowej (2010) opowieści Przemysława Wojcieszka, od kilku lat aktor warszawskich Rozmaitości, jest jednym z głównych faworytów do aktorskiej nagrody 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Tak typują recenzenci filmowego serwisu Stopklatka.

Festiwal Janusza Chabiora. Tak o tegorocznym festiwalu filmowym w Gdyni piszą recenzenci serwisu filmowego Stopklatka. I jeśli w tym stwierdzeniu jest nieco przesady, to jednak tylko nieco. Uzasadnia je mnogość filmów z głównego nurtu konkursowego, w których ten właśnie aktor występuje: "Kołysanka" Juliusza Machulskiego,  "Erratum" Marka Lechkiego, "Matka Teresa od kotów" Pawła Sali, „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego, ale przede wszystkim "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka  - w tych filmach pojawia się ów świetnie znany legniczanom aktor.

Czy doczekamy się jego pierwszoplanowej roli? Jak wyglądał powrót do roli u Wojcieszka, odegranej wcześniej w spektaklu? My stawiamy na aktorską nagrodę na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – pytają i prorokują recenzenci Stopklatki. Chodzi bowiem nie tyle o liczbę filmów, w których pojawia się Janusz Chabior, ale o jakość jego kreacji.

„Porywający” (Piotr Pluciński), „rewelacyjny” (Przemysław Gulda), „rewelacyjna rola” (Andrzej Niklas) tak wyjątkowo zgodnie piszą o jego roli w filmie „Made in Poland”. Dla recenzenta z Legnicy nic w tym zaskakującego, bo nieprzypadkowo Chabior jest jedynym aktorem, który w filmie gra dokładnie tę samą rolę, co w fantastycznym i wielokrotnie nagradzanym spektaklu teatralnym Teatru Modrzejewskiej z 2004 roku. Wojcieszek doskonale wiedział, co robi.

Rola Wiktora w scenicznej wersji „Made in Poland”, wyrzuconego z pracy nauczyciela języka rosyjskiego, miłośnika poezji Władysława Broniewskiego, alkoholika i życiowego rozbitka, ale też jedynego przyjaciela głównego bohatera, zagubionego i zbuntowanego blokersa, była przełomem w karierze aktorskiej Chabiora. Na jej odtwórcę posypał się w roku 2005 deszcz festiwalowych nagród aktorskich: "Rzeczywistość Przedstawiona" w Zabrzu,  XI Ogólnopolski Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej w Warszawie, IV Festiwal Prapremier w Bydgoszczy, XLV Festiwal Sztuki Aktorskiej w Kaliszu, a do tego plebiscytowa „Złota Iglica” dla najlepszego aktora Dolnego Śląska.


Janusz Chabior
(1963). W latach 1991-1999 był adeptem w Teatrze Dramatycznym w Legnicy. W latach 1999-2006 aktor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Od 2006 w Teatrze Rozmaitości w Warszawie.

W legnickim teatrze zagrał wiele ról. Do tych, które zostały najsilniej w pamięci (poza „Made in Poland”) z pewnością należą te w spektaklach „Zły”, „Ballada o Zakaczawiu”, „Hamlet, książę Danii”, „Szpital Polonia”, "Koriolan", „Obywatel M. – historyja”, „Szaweł”, „Portowa opowieść”, „Wschody i Zachody Miasta”, „Operacja Dunaj”. Był także autorem i reżyserem kabaretu dla dzieci „Plumpa, czyś ty zwariowała?”.

W warszawskim TR. Grał m.in.: w „Tlenie” Wyrypajewa, „Cokolwiek się zdarzy, kocham cię”, „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” (obie w reż. Wojcieszka), „Weź przestań”, „Szewcy u bram” (obie w reż. Jana Klaty), a ostatnio w sztukach „Moralność pani Dulskiej, czyli w poszukiwaniu zagubionego czakramu” na scenie Teatru Łaźnia Nowa i „Oczarowanie” w Teatrze Studio w Warszawie.

Widowni ogólnopolskiej znany jest przede wszystkim z licznych ról w serialach telewizyjnych, ale także z wielkiego ekranu. Na koncie ma (poza filmami wymienionymi na początku tekstu) role w wielu produkcjach filmowych, m.in. „Mała Moskwa” (2008), „Świadek koronny” (2007), „Dublerzy” (2006), „Pitbull” (2005), „Symetria” (2003), „Wiedźmin” (2001), „Reich” (2001)

Grzegorz Żurawiński