Do końca kwietnia w siedzibie Legnickiej Biblioteki Publicznej oglądać można wystawę teatralnych plakatów legnickiej sceny dramatycznej. Eksponowana jest skromna część zbioru dokumentująca wybrane spektakle wystawiane w ostatnim 15. leciu. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Na ścianach bibliotecznego holu oraz wzdłuż klatki schodowej prowadzącej na piętro (czyli w Galerii „Loża”, co nawiązuje do masońskiej przeszłości budynku siedziby LBP) zawieszono 22 teatralne plakaty, wszystkie powstałe w czasach, gdy legnicką sceną kierował jej aktualny szef Jacek Głomb.

Wśród eksponowanych plakatów są niemal wszystkie z najgłośniejszych przedstawień legnickiego teatru m.in do: „Made in Poland”, „Wschodów i Zachodów Miasta”, „Hamleta, księcia Danii”, „Osobistego Jezusa”, „Portowej opowieści”, „Szpitala Polonia”, „Obywatela M. – historyja”.

W tym wyborze brakuje jednego plakatu, ale rzuca się to wyraźnie w oczy. Na wystawie nie pokazano bowiem plakatu do najgłośniejszego spektaklu, jaki powstał w Legnicy czyli do „Ballady o Zakaczawiu” – przedstawienia, którzy widzowie uhonorowali tytułem „Spektaklu 30.lecia” w plebiscycie zorganizowanym na jubileusz 30.lecia polskiej sceny dramatycznej w Legnicy.

Nie jest to jednak przeoczenie autora wystawy. W zbiorach LPB nie ma po prostu tego plakatu! – Staramy się bardzo, by były wszystkie i zdecydowaną większość mamy. Zabiegamy także, by tak było, ale nie jest to łatwe i z upływem lat coraz trudniejsze – wyjaśnia dyrektorka biblioteki Anna Gątowska

Wśród eksponowanych plakatów są natomiast te z najnowszych przedstawień, które figurują w bieżącym teatralnym repertuarze: „Polacy umierają”, „Fotografie”, „Palę Rosję! – opowieść syberyjska”, „Mamatango”.

Teatralne plakaty to skromna część liczącego ponad 44 tysiące zbioru Dokumentów Życia Społecznego, którego początki sięgają połowy lat 70.tych ubiegłego wieku. Tworzą go nie tylko teatralne, ale wszelkie plakaty, ulotki, informatory, druki okazjonalne, kalendarze, kartki pocztowe, zdjęcia, a nawet druki reklamowe.

- Powstało już nawet parę prac magisterskich w oparciu o zgromadzone w tym zbiorze dokumenty – mówi dyrektorka LPB.

Wystawa „Plakaty teatralne – Teatr Modrzejewskiej” czynna będzie do końca kwietnia.

Grzegorz Żurawiński