„Paradoksem świata jest to, że tragedie inspirują artystów” – powiedział dyrektor teatru Jacek Głomb. Dodał, że po huraganowej nawałnicy, która zmasakrowała legnicki park, od razu pomyślał, że jego teatr musi zabrać głos w tej sprawie. Teatralne warsztaty „Lato w teatrze” są doskonałą okazją do pokazania rozmiarów katastrofy i społecznej misji teatru.

Od poniedziałku 3 sierpnia  34 młodych uczestników legnickiego „Lata w teatrze”, pod opieką zawodowców, przygotowuje własną artystyczną prezentację - roboczo, ale nieprzypadkowo, nazwaną „Młode miasto”

- Od wielu lat główną ideą zajęć edukacyjnych legnickiego teatru jest dawanie jak najwięcej wolności młodzieży, ale też inspirowanie jej do konkretnego działania - oznajmiła koordynator legnickiego „Lata w Teatrze” Joanna Rostkowska.

- Pierwotnie mieliśmy zupełnie inny pomysł na przedstawienie. Ale po tym, co stało się w Legnicy wieczorem 23 lipca wiedzieliśmy, że musimy zrobić zupełnie coś nowego. Wobec tego, co się stało, wobec masakry, która stała się udziałem przepięknego miejskiego parku, nie da się przejść obojętnie. Nasz teatr znany jest bowiem nie tylko ze sztuki, ale także ze społecznego zaangażowania w sprawy miasta. Od tego momentu było oczywiste, że zagłada legnickiego parku będzie głównym motywem przedstawienia, które pokażemy 13 i 14 sierpnia na Scenie na Piekarach – objaśniał aktor i jeden z inicjatorów społecznego ruchu na rzecz odbudowy legnickiej oazy zieleni Paweł Palcat.

Legnicki aktor współprowadzący, wraz z Zuzą Motorniuk, teatralne warsztaty nie chciał zdradzić szczegółów dotyczących finału projektu i przygotowywanego przedstawienia. Jest natomiast pewne, że dodatkową inspiracją dla młodzieżowego spektaklu będzie udział wszystkich uczestników wakacyjnych warsztatów w sobotniej (8 sierpnia) akcji usuwania skutków katastrofalnej nawałnicy.

- Jeśli przedstawienie będzie udane, to już dziś zapewniam, że pokażemy je także w ramach prologu do drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MIASTO (17-20 września 2009). Będzie to część akcji artystycznej, którą współpracujące z nami Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych, przeprowadzi na jednym z legnickich podwórek 16 września – zadeklarował dyrektor Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb.

- Jestem zaskoczony, jak wiele pomysłów rodzi się w głowach uczestniczących w warsztatach 16-17- latków – zauważył prowadzący zajęcia scenograficzne Piotr Tetlak.

Prezes Towarzystwa Miłośników Legnicy Pro Legnica Antonina Trawnik poinformowała o gotowości do sprzedaży parkowych cegiełek. - Właściciel wrocławskiego wydawnictwa ATUT Witold Podedworny zareagował natychmiast i za darmo wydrukował i przekazał nam cegiełki o nominałach od 10 do 100 zł. Zebrane pieniądze przeznaczymy na bardzo konkretny cel. Kupimy drzewa do nasadzeń, które odtworzą piękno legnickiego parku – mówiła do dziennikarzy obecnych na konferencji prasowej zwołanej przez uczestników „Lata w teatrze”.

LT żurawinki