Przemysław Bluszcz, Janusz Chabior i Radosław Krzyżowski w tytułowej roli. Teatralna propozycja na bieżący weekend w Legnicy to „Hamlet, książę Danii” czyli klasyka w ruinach byłego WDK na Nowym Świecie w inscenizacji Krzysztofa Kopki i Jacka Głomba. Ten spektakl od ośmiu lat nie schodzi z teatralnego afisza.

W tym czasie w tytułowej roli wystąpili: Tomasz Kot, Tomasz Radawiec i Radosław Krzyżowski. Tego ostatniego miłośnicy seriali znają doskonale z roli doktora Michała Sambora z „Na dobre i na złe”.

- Od chwili premiery w 2001 roku ta widowiskowa, pełna scen walki i ognia sztuka niezmiennie grana jest w zrujnowanej przestrzeni byłego Wojewódzkiego Domu Kultury. "Hamlet" Krzysztofa Kopki i Jacka Głomba jest widowiskiem, które musi zobaczyć każdy, kto chce rozmawiać o współczesnym teatrze na Śląsku. Spektakl przy Nowym Świecie był teatralną perłą. I choć minęło już kilkadziesiąt godzin od wyjścia ze zdewastowanego budynku legnickiego WDK - gdzie dzieje się "Hamlet, książę Danii" - nadal jestem pod wrażeniem – pisał we wrocławskim wydaniu Gazety Wyborczej Leszek Pułka.

- Oglądamy „Hamleta” po przełomie, który przeorał konstrukcję społeczną duńskiego królestwa; właśnie zaczynają odtwarzać się struktury, trwa wyścig po władzę, wpływy, pozycję, wejście do elit. Na koronę mają chrapkę wszyscy: Klaudiusz, Hamlet, Poloniusz, Laertes; w końcu wpada w ręce Horacja nieomal bez wysiłku, jeśli nie liczyć paru trupów, w tym przypadkowej ofiary Ofelii. Ten twardy „Hamlet” wpisuje się w wyrazisty program teatru prowadzonego w Legnicy przez Jacka Głomba – oceniał Jacek Sieradzki w Polityce.

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
William Szekspir
HAMLET, KSI¡Żę DANII

inscenizacja: Jacek Głomb
reżyseria: Krzysztof Kopka
scenografia: Małgorzata Bulanda
muzyka: Orkiestra Kormorany

premiera: 23 kwietnia 2001
Scena na Nowym Świecie (budynek b. WDK)

Obsada:
Klaudiusz, król Danii – Przemysław Bluszcz, Hamlet, syn poprzedniego króla i bratanek obecnego – Radosław Krzyżowski, Poloniusz, kanclerz – Janusz Chabior, Horacjo, przyjaciel Hamleta – Tadeusz Ratuszniak, Laertes, syn Poloniusza – Paweł Wolak, Voltamend, dworzanin, później Pierwszy Grabarz – Lech Wołczyk, Cornelius, dworzanin, później Drugi Grabarz – Rafał Cieluch, Rosencrantz, dworzanin – Bogdan Grzeszczak, Guildenstern, dworzanin – Grzegorz Wojdon, Marcellus, officer – Darek Majchrzak, Bernardo, oficer – Justyna Pawlicka , Gertruda, królowa Danii, matka Hamleta – Anita Poddębniak, Ofelia, córka Poloniusza – Alina Czyżewska, Dama Dworu – Ewa Galusińska, Pierwszy Aktor – Paweł Palcat, Aktorki: Joanna Gonschorek, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Zuza Motorniuk, Magda Biegańska, Lud: Amadeusz Naczyński, Grażyna Kaczmarek, Krzysztof Karankiewicz, Mateusz Kępa, Magda Skiba

spektakle w sobotę 13 i w niedzielę 14 czerwca o godz. 19.00
oraz podczas Małego Maratonu Teatralnego we wtorek 16 czerwca o godz. 21.00
przedpołudniowo w poniedziałek 15 czerwca o godz. 11.00

bilet: 25 zł (ulgowy 15 zł)