11 pieśni i piosenek z lat 80. ubiegłego wielu (i wcześniejszych) przypomną artyści legnickiego Teatru Modrzejewskiej w serii koncertów „Kochaj i walcz”. Aktorzy zaśpiewają piosenki-symbole tamtych lat w nowych aranżacjach Łukasza Matuszyka. W dniach 3-5 czerwca koncertu w reż. Jacka Głomba posłuchają widzowie teatrów w Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy.

Będą legendarne: „Szoruj babciu do kolejki” Jacka Zwoźniaka, „¬ródło” Jacka Kaczmarskiego, będą „Granice” Maanamu i „Konstytucje” Lecha Janerki i siedem innych, bardzo znanych przed laty utworów. Wszystko przeplatane będzie zabawnym komentarzem  w formie listów pisanych do syna i córki autorstwa Krzysztofa Kopki, przywołujących zapomniane już śmieszności i absurdy ówczesnej rzeczywistości.

- Autor tych listów, które komentują zapomnianą już codzienność tamtych lat, a czasami prorokują jak będzie wyglądała Polska w przyszłości, skorzystał z gazetowych artykułów, które ukazały się w 1989 roku. Wrażenie jest silne, bo nawet język, którym ówcześnie się posługiwano, jest zupełnie inny od współczesnego – objaśnia reżyser koncertu Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru.

W trakcie koncertu obejrzymy także materiały z archiwów telewizji i zbiorów prywatnych ilustrujące pamiętny rok 1989. Rok wielkiego przełomu, w którym Polska rozpoczęła drogę do wolności i demokracji, w którym to właśnie w naszym kraju wyjęto pierwszą cegłę z muru dzielącego Europę.

Legnickim dziennikarzom pokazano dziś (we wtorek 2 czerwca) fragment koncertu. Aranżacje są zaskakujące. Słynne kontestatorskie i mocno rockowe „Konstytucje” Lecha Janerki Joanna Gonschorek i Justyna Pawlicka wykonały bowiem w rytmie i nastroju… brazylijskiej samby! Z kolei „Więzienne tango” (Paweł Wolak w towarzystwie dwuosobowego chórku Kasia Dworak - Justyna Pawlicka), którego anonimowe słowa są najpewniej przeróbką jednego z warszawskich kupletów, bliskie jest wersji, w której śpiewano je jako protest przeciw represjom stanu wojennego.

Jeden z listów-przerywników odczytała Gabriela Fabian. Co było w czerwcu 1989 roku najważniejsze dla mieszkańców Radomia? Niepowodzenie wyborów… miss striptizu w tym mieście! Jednak nie z powodu braku zainteresowania publiczności (bilety wykupiono w kilka minut), ale z braku kandydatek do tytułu.


Na pełny program koncertu, który pokazany zostanie o godz. 19.00 na scenach: Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu (3 czerwca), Teatru Norwida w Jeleniej Górze (4 czerwca) oraz Teatru Modrzejewskiej w Legnicy (5 czerwca) złożą się następujące piosenki: Obywatel G.C. – „Nie pytaj o Polskę”, Jacek Kleyff – „Telewizja”, Jan Krzysztof Kelus – „Sentymentalna panna S.”, Jacek Zwoźniak – „Szoruj babciu do kolejki”, Wojciech Młynarski – „Przetrwamy”, Krystyna Prońko – „Za czym kolejka ta stoi”, „Więzienne tango” (autor nieznany, utwór wykonywał Maciej Maleńczuk), Jacek Kaczmarski – „¬ródło”, Lech Janerka – „Konstytucje”, Jan Pietrzak – „Żeby Polska była Polską”, Maanam – „Granice”.

Na scenie zobaczymy niemal cały zespół aktorski legnickiego teatru. Wystąpią: Ewa Galusińska, Anita Poddębniak, Joanna Gonschorek, Justyna Pawlicka, Gabriela Fabian, Zuza Motorniuk, Katarzyna Dworak, Magda Skiba, Magda Biegańska, Małgorzata Urbańska,  Paweł Wolak, Paweł Palcat, Bogdan Grzeszczak, Łukasz Węgrzynowski, Rafał Cieluch i gościnnie Grzegorz Wojdon.

Wstęp na koncerty będzie bezpłatny dzięki sfinansowaniu całości z dotacji samorządu województwa dolnośląskiego. Koncert „Kochaj i walcz” oprócz swojego okolicznościowego charakteru będzie okazję do zaprezentowania śpiewającego oblicza legnickiej drużyny aktorskiej.

- Całość adresujemy do ludzi młodych, rówieśników wolności, którzy nie znają realiów lat 80-tych ubiegłego wieku. Oni już teraz wspierają nas na legnickich ulicach w promocji programu obchodów 20. lecia tamtych wyborów, skrzykują się na naszej-klasie, by wziąć w nich udział. Oby przyszli jak najliczniej – tym życzeniem Jacek Głomb zakończył wtorkową medialną prezentację fragmentu koncertu „Kochaj i walcz”.

Grzegorz Żurawiński