Zaplanowane na ten rok działania Teatru Modrzejewskiej zostaną dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łączna kwota, którą minister wspomoże legnicką scenę to ponad 600 tys. złotych. Pisze Katarzyna Gudzyk.

Wszystko wskazuje na to, że po miesiącach niepewności, licznych kontrolach i spłacaniu długów legnicki teatr ma szansę wyjść na prostą. 29 stycznia organizatorem miejskiej sceny został marszałek województwa dolnośląskiego i z tego tytułu teatr otrzyma dotację budżetową w wysokości 2,5 mln zł. Miasto, jako współorganizator, dołoży kolejne 1,5 miliona, ale teatralny budżet zasilą też pieniądze pochodzące z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatr Modrzejewskiej zabiegał o dofinansowanie dla kilku zaplanowanych na bieżący rok projektów. Aż cztery z nich wspomoże minister. Dwa z nich realizowane będą w ramach programu pn. „Promocja kultury polskiej za granicą”. Teatr otrzyma dofinansowanie do podróży artystycznej na Syberię ze spektaklem „Opowieść syberyjska” (premiera na tegorocznym Festiwalu „Miasto”) oraz do znanego już widowni „Łemka”, który prezentowany będzie podczas 3. Festiwalu Teatrów Europy Środkowej w Koszycach.

Dofinansowane zostaną też działania związane z organizacją 2. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Miasto”. Wysokość dotacji wyniesie 50 tys. zł.

Prawdziwy finansowy rekord dotyczy jednak projektu „Teatr, którego sceną jest miasto” realizowanego w ramach programu operacyjnego „Wydarzenie artystyczne”. Legnicki teatr jest jedną z pięciu instytucji w kraju, które otrzymały takie dofinansowanie. Zadanie to będzie realizowane w ramach projektu trzyletniego (2009-2011) i przez kolejne trzy lata teatr rok rocznie otrzyma na ten cel po 300 tys. złotych.

– To przede wszystkim komfort dla mnie jako dyrektora – wyjaśnił Jacek Głomb. – Daje nam to tak bardzo potrzebną gwarancję planowania. Pieniądze, które pochodzą z dotacji budżetowej, przeznaczamy na wynagrodzenia i koszty stałe wynikające z funkcjonowania teatru. Pieniądze od ministra będą wydatkowane na działania artystyczne.

Projekt „Teatr, którego sceną jest miasto” nie jest pomysłem nowym. Teatr Modrzejewskiej realizuje go konsekwentnie od 15 lat. To właśnie w ramach tego projektu przywracane są miastu obiekty zdegradowane. W latach 2001-2008 odbyło się 12 premier granych w przestrzeniach tego typu. Pięć z tych spektakli nadal znajduje się w repertuarze.
– Jestem zadowolony, że minister tak wysoko ocenia fakt, że gramy w takich miejscach – nie ukrywa dyrektor. – Te pieniądze pomogą nam też zadbać o obiekty, które dzierżawimy.

Warto dodać, że legnicki projekt to jedyny pośród pięciu wyróżnionych, który nie jest projektem festiwalowym. Pozostałe to m.in. Festiwal „Jazz nad Odrą” i Festiwal „Era Nowe Horyzonty”.

(Katarzyna Gudzyk, „Minister sypnął groszem”, Konkrety.pl, 18.02.2009)