Ruszyła II edycja Dolnośląskiego Konkursu Filmowego - z nieco szczuplejszym budżetem i poprawionym regulaminem przyznawania dotacji na produkcje filmowe. Tym razem organizatorzy mają do rozdania niespełna 2 miliony złotych. O regulaminowych nowinkach pisze Magda Piekarska.

Po tym, jak zwróciliśmy uwagę na błędy w regulaminie (m.in. eksperci oceniający projekty mogli jednocześnie zgłaszać własne filmy), został on zmieniony. Poprawki dotyczą też wysokości budżetu, jaki producent zwycięskiego projektu musi wydać na Dolnym Śląsku. Przedtem obowiązywał go zapis mówiący o tym, że musi wydać w naszym regionie minimum 50 proc. Teraz taka zasada obowiązuje jedynie w przypadku filmów, których budżet sięga 3 mln zł. Jeśli jest większy, wystarczą wydatki w wysokości 1,5 mln zł.

Po zmianach eksperci oceniający filmy nie mogą być zaangażowani w żaden projekt, jaki bierze udział w konkursie. Ich ocena nie będzie też decydująca dla ostatecznego rozstrzygnięcia DKF. W poprzedniej wersji regulaminu nie było to jasno określone - dlatego dziwiła decyzja komisji, która nie przyznała dotacji jednemu z projektów, mimo że był przez ekspertów wyżej oceniony od innego, nagrodzonego. Teraz jest już jasne, że komisja konkursowa weźmie także pod uwagę wysokość kwoty, jaką producent zamierza wydać w naszym regionie, to, w jakim stopniu film będzie w stanie wypromować Dolny Śląsk, a także dotychczasowy dorobek producenta i reżysera. Ten ostatni warunek może budzić wątpliwości - zmniejsza bowiem szanse twórców - debiutantów.

Do poprzedniej edycji zgłoszono 15 filmów. Wyróżniono trzy projekty - "Afonia i pszczoły" Jana Jakuba Kolskiego, "Nie będziesz wiedział" Ewy Stankiewicz i "Przebudzenie" Wojciecha Majewskiego. Projekty do nowej edycji można składać do 27 lutego do godz. 15. Dokładne informacje na stronie internetowej www.odra-film.wroc.pl

(Magda Piekarska, „Wersja druga poprawiona”, Gazeta Wyborcza Wrocław, 3.02.2009)