Gotowy jest projekt uchwały Sejmiku Województwa Dolnośląskiego zmieniającej zasady prowadzenia i finansowania legnickiego teatru. Sprawa trafi pod obrady sejmiku w najbliższy czwartek 29 stycznia. Od tego dnia teatr zostanie przejęty przez samorząd województwa dolnośląskiego oraz prowadzony jako wspólna instytucja kultury z miastem Legnica. Taką deklarację złożył w Legnicy wicemarszałek Piotr Borys po niedzielnej (18 stycznia) premierze "Cyrano de Bergerac". Publikujemy projekt uchwały.



projekt uchwały – DRUK NR XXXVI / 380 / a


UCHWAŁA NR ...............
SEJMIKU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚL¡SKIEGO

z dnia ........................................... r.

w sprawie przejęcia od Miasta Legnica Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz prowadzenia go jako wspólną instytucję kultury

Na podstawie art. 18 pkt 19 lit. f ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1590 z późn. zm.))oraz art. 21 ust. 1 pkt 2  i  art. 21a ust. 2a ustawy z dnia 25  października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t.j. Dz. U. z  2001 r. Nr 13, poz. 123 z późn. zm. ) uchwala się, co następuje:

§ 1.  Z dniem podpisania umowy, o której mowa w §2., przejmuje się od Miasta Legnica instytucję kultury – Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, zwany dalej Teatrem.

§ 2.  Teatr zostanie przejęty przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz prowadzony jako wspólna instytucja kultury z Miastem Legnica na warunkach określonych w  umowie w  sprawie przejęcia Teatru i prowadzenia go jako wspólną instytucję kultury. W  umowie strony określą wielkość środków wnoszonych przez każdą z nich, niezbędnych do prowadzenia działalności przez Teatr oraz swoje uprawnienia odnośnie do treści statutu, powołania dyrektora, likwidacji instytucji, a także wskażą organizatora prowadzącego rejestr Teatru.

§ 3.  Z dniem podpisania umowy, o której mowa w § 2., traci moc uchwała nr XLIX/688/2005 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 16 grudnia 2005 r. w sprawie przejęcia od Miasta Legnica do prowadzenia jako wspólną instytucję kultury – Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

§ 4.  Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Województwa Dolnośląskiego.

§ 5.  Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.



UZASADNIENIE

do projektu uchwały Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w sprawie przejęcia od Miasta Legnica
Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz prowadzenia go jako wspólną instytucję kultury



Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy do tej pory był instytucją Miasta Legnica, od 1 stycznia 2006 r. prowadzoną jako wspólna z Województwem Dolnośląskim. W związku z rangą Teatru oraz polityką prowadzoną przez Województwo Dolnośląskie uważa się za zasadne „odwrócić role”. Tym sposobem pod egidą samorządu wojewódzkiego działać będzie każdy teatr w regionie w czterech największych miastach: Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej  w Legnicy oraz Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

Po rozmowach Prezydenta Miasta Legnica z  członkiem Zarządu Województwa Dolnośląskiego właściwym do spraw kultury, Strony ustaliły , że najlepszym rozwiązaniem dla Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy będzie przejęcie Teatru przez Województwo od Miasta a dalej prowadzenie go jako wspólną instytucję kultury przez Województwo i Miasto Legnica.

Teatr od ponad 10 lat należy do czołowych scen polskich i każdego roku odnosi widoczne i znaczące sukcesy na festiwalach krajowych i międzynarodowych, wygrywa regionalne plebiscyty, zbiera nagrody w konkursach i rankingach ogólnopolskich organizowanych m.in. przez MKiDN. Budynek, w którym mieści się Teatr należy do starówki legnickiej i jest remontowany oraz modernizowany m.in. ze środków Województwa Dolnośląskiego.

Aktywność artystyczna i mobilność Teatru pozwala mu na przekraczanie granic Legnicy i Dolnego Śląska – tym samym staje się ambasadorem kultury dolnośląskiej – jest doceniany i bierze udział w projektach regionalnych wynikających ze współpracy zagranicznej. Teatr ma swój rozpoznawalny charakter: ogromna liczba spektakli prapremierowych, głównie wg sztuk pisanych na zamówienie, wykorzystywanie wielu scen alternatywnych w przestrzeniach miasta, programowe zainteresowanie historią lokalną. Ponadto Teatr prowadzi edukację teatralno-kulturalną dla dzieci i młodzieży w ramach Szkoły Czarodziejów Wyobraźni działającej na scenie w Piekarach.

Przejęcie Teatru i prowadzenie go jako wspólnej instytucji kultury z Miastem Legnica jest jednym z etapów systemowego, komplementarnego rozwiązania do jakiego dąży Województwo Dolnośląskie. Mianowicie instytucje lokalne ale o znaczeniu regionalnym jak i ogólnokrajowym mają zyskać pomoc samorządu wojewódzkiego a już wojewódzkie mają stać się prowadzonymi jako wspólne przez gminy, na terenie których leżą.

Zgodnie z wynegocjowanymi warunkami prowadzenie Teatru jako wspólnego w wymiarze finansowym polegać będzie na zapewnieniu w ciągu roku minimalnych kwot: przez Województwo 2 500 000 zł (dwa miliony pięćset tysięcy) a Miasto Legnica 1 500 000 zł (jeden milion pięćset tysięcy).