Teatr szuka mieszkania! Nie chodzi jednak o wynajem, a jedynie o możliwość obejrzenia i wykonania dokumentacji fotograficznej mieszkania, które naznacza fakt wspólnego zamieszkiwania trzech pokoleń jednej rodziny (dziadkowie, rodzice, dzieci). Takie właśnie wnętrze ma być modelem i inspiracją dla scenografii sztuki, której premiera planowana jest w Teatrze Modrzejewskiej w marcu br.

Wszystko za sprawą przygotowań do wystawienia dramatu „Polacy umierają”, który na legnickiej scenie wyreżyseruje Paweł Wodziński. Sztuka będzie adaptacją (na podstawie tłumaczenia Jerzego Korpantego) głośnego, bo skandalizującego (autora oskarżano o pornografię i obrazę uczuć religijnych) dramatu „Bauern sterben” („Chłopi umierają”) bawarskiego dramaturga, reżysera i aktora Franza Xavera Kroetza, laureata niemieckiej nagrody literackiej im. Bertolda Brechta (1995).

Premiera sztuki, która wystawiona zostanie na dużej scenie legnickiego teatru, zaplanowana została na 14 marca 2009 r.  Teatr prosi o życzliwość, a zgłoszenia przyjmuje codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00. Telefonicznie: 076-72-33-500 , elektronicznie: teatr©teatr.legnica.pl lub osobiście w sekretariacie teatru: Rynek 39 (wejście schodami Starego Ratusza).



Paweł Wodziński (1968). Reżyser i scenograf. Ukończył Wydział Aktorski (1989) i Wydział Reżyserii Dramatu (1993)  PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na początku swej kariery reżyserował i tworzył scenografię m.in. w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie („Holsztyński”, 1994) i Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie („Zamiana”, 1996).

W 1998 roku był założycielem i szefem Towarzystwa Teatralnego – stowarzyszenia powołanego do promocji współczesnej dramaturgii oraz głoszącego ideę teatru społecznie zaangażowanego. Choć Towarzystwo zrealizowało tylko trzy premiery, w tym „Shopping and Fucking” Ravenhilla i „Zbombardowanych” Sarah Kane, dwa projekty dramaturgiczne oraz doprowadziło do wydania kilku książek, to miało istotny wpływ na rozwój dramaturgii współczesnej w Polsce.

Jest autorem scenografii do przedstawień teatralnych, telewizyjnych, a także oper. Pracował na wielu czołowych polskich scenach: w Teatrze Rozmaitości, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Wielkim w Łodzi, Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Ostatnio w Teatrze Polskim w Bydgoszczy wyreżyserował i stworzył scenografię do sztuki Stanisława Wyspiańskiego „Powrót Odysa” (2007) oraz przestrzeń i kostiumy do „Sprawy Dantona” (2008).

W latach 2000 – 2003 Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu. Teatr ten w czasie jego dyrekcji stał się czołową sceną w Polsce, zrealizował głośne premiery i koprodukcje. Za uczynienie z teatru przestrzeni sporu Wodziński nagrodzony został Medalem Młodej Sztuki.

W latach 2005 – 2007 był kuratorem polskiej ekspozycji narodowej na 11 Praskim Quadriennale, a następnie kurator wystawy „Przestrzeń teatru zaangażowanego” w Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej „Zachęta” w Warszawie (2007).

Obecne jego zainteresowania artystyczne dotyczą główne polskich sztuk klasycznych, które reinterpretowane są poprzez współczesny kontekst społeczny czy polityczny. Jest autorem tekstów teoretycznych m.in. „Czy ciągle będziemy zarażeni listopadową gorączką?” (Monachium 2003), „Szanse polskiego teatru politycznego” (Zurich 2004), „Transformacja Rzeczywistości. Rzeczywistość transformacji” (Warszawa 2007).