Sławy polskiego teatru - Krystian Lupa, Leszek Mądzik, Jan Klata - zagoszczą w nadchodzącym sezonie na dolnośląskich scenach. Jednak to młodzi, mniej znani, ale świetnie zapowiadający się reżyserzy zdominują nasze teatry. I chociaż teatry w Legnicy i Jeleniej Górze wciąż borykają się z problemami finansowymi i personalnymi, ich plany artystyczne napawają optymizmem – ocenia Katarzyna Kamińska.

Zeszły sezon teatralny upłynął pod znakiem młodych reżyserów, współczesnych, mocnych tekstów i zrealizowanej w nowatorski sposób klasyki. Nadchodzący zapowiada się równie interesująco.

Głośne nazwiska w Polskim


Sezon w Teatrze Polskim we Wrocławiu otworzy Wiktor Rubin, który tuż przed wakacjami zrealizował nieźle przyjętą adaptację powieści Michela Houellebecqa "Cząstki elementarne". Młody reżyser w grudniu na Scenie im. Grzegorzewskiego zrealizuje kolejną adaptację prozy. Tym razem będzie to "Lalka" Bolesława Prusa. Piotr Rudzki, dramaturg spektaklu, zapowiada, że pozytywistyczna powieść ma zostać przełożona na język współczesności i dotykać problemu antysemityzmu i przemian społeczno-gospodarczych.

Dwukrotnie pojawi się jeden z najgłośniejszych twórców polskiego teatru – Jan Klata. W marcu przyszłego roku wyreżyseruje tekst, który Małgorzata Sikorska-Miszczuk napisała specjalnie dla Teatru Polskiego, parę miesięcy później, we wrześniu, w koprodukcji z Festiwalem Dialogu Czterech Kultur i teatrem Hebbel Am Ufer w Berlinie zrealizuje "Ziemię obiecaną" Władysława Reymonta. Agnieszka Olsten na Scenie na Świebodzkim wystawi kontynuację multimedialnego "Linczu", a Krzysztof Garbaczewski przygotuje chyba najbardziej tajemniczą z zapowiadanych premier - "Tybetańską Księgę Umarłych" (to rytualny buddyjski tekst odczytywany zmarłemu po śmierci). Bez wątpienia najgoręcej oczekiwaną premierą jest realizacja Krystiana Lupy, który wraca na deski Teatru Polskiego po sześciu latach nieobecności. Spektakl ma być inspirowany twórczością noblistki Elfriede Jelinek i nosi roboczy tytuł "W stronę Jelinek".

Współczesny kobiecy


Aż cztery z sześciu zaplanowanych premier we Wrocławskim Teatrze Współczesnym wyreżyserują kobiety. Inspirowanym dziełami Włodzimierza Majakowskiego ("Pluskwą" i "Łaźnią") spektaklem "... np. Majkowski" nowy sezon zainauguruje Krystyna Meissner, dyrektorka WTW. - To spojrzenie na sytuację artysty we współczesnym świecie. Pierwsza część spektaklu dziać się będzie w realiach bliskich Majakowskiemu, druga w nowoczesnym studiu telewizyjnym - zapowiada reżyserka.

Na Scenie na Strychu zagoszczą dwie świetnie zapowiadające się młode reżyserki: Natalia Korczakowska, przygotuje "Pasażerkę" Zofii Posmysz, i Barbara Wysocka, która wystawi "Kaspara" Petera Handkego. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć jest "Bat-Yam - Tykocin Express 76" - projekt Teatru Współczesnego i izraelskiego Habimah Theatre, w ramach którego młoda reżyserka Yael Ronen napisze i wyreżyseruje we Wrocławiu tekst własnego autorstwa. Stronę polską reprezentują Michał Zadara i Paweł Demirski, którzy swój tekst piszą i wystawią w Tel Awiwie. Polska premiera obu spektakli, będących spojrzeniem młodych ludzi na stosunki polsko-żydowskie, za dwa miesiące. Sezon zakończą mężczyźni: Litwin Cezaris Grauźinis w czerwcu zaprezentuje autorską wersję "Króla Leara", wcześniej Wojtek Klemm, dyrektor Sceny Dramatycznej Teatru Jeleniogórskiego, wyreżyseruje spektakl - tekst jest w trakcie uzgodnień.

Capitol i marionetki


W Teatrze Muzycznym "Capitol" Amerykanka Mitzi Hamilton przygotowuje "A Chorus Line". Polska prapremiera jednego z największych broadwayowskich hitów - opowieści o tancerzach biorących udział w castingu do widowiska - już na początku października. Oprócz tego Jacek Gębura oraz Leszek Bzdyl przygotowują premierę spektaklu teatru tańca, która będzie pierwszą wrocławską realizacją tego gatunku na profesjonalnej scenie. "Imponderabilia" będziemy oglądać w czterech salach teatru.

W formie dramatu muzycznego zrealizowane zostaną "Dzieje grzechu" Stefana Żeromskiego, do których muzykę komponuje Krzesimir Dębski, teksty piosenek pisze Michał Zabłocki, zaś nad scenariuszem pracuje Anna Kękuś-Poks, która także wyreżyseruje spektakl. Oprócz tego ekipa Capitolu przygotuje kolejną, trzydziestą edycję Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

W Motylarni Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego zobaczymy styczniową premierę Wrocławskiego Teatru Lalek "Sens życia według robali" na podstawie tekstu Lidii Amejko i Marcina Czuba. Także w styczniu Leszek Mądzik ma zrealizować "Obrazy dzieciństwa". Sezon zakończą realizacje dyrektora teatru Roberta Skolmowskiego (przygotuje "Skrzypka na dachu") oraz operowe przedstawienie marionetkowe.

Dolny Śląsk nie śpi


Choć teatry w Legnicy i Jeleniej Górze wciąż borykają się z problemami finansowymi i personalnymi, ich plany artystyczne napawają optymizmem. W Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy w październiku zobaczymy "Była już taka miłość, ale nie ma pewności, że to była nasza", czyli pierwszą część tryptyku wolimierskiego Przemysława Wojcieszka. Tancerz Leszek Bzdyl, działający na co dzień w autorskim Teatrze Dada von Bzdülöw, zrealizuje na Dużej Scenie "Cyrano de Bergeraca" Edmonda Rostanda. Na tych samych deskach Paweł Wodziński wystawi tekst "Polacy umierają" Franza Xawera Kroetza. Ostatnią z zapowiadanym premier będą "Fotografie" Janusza Andermana, które Paweł Kamza wystawi na Scenie na Piekarach.

Na Scenie Dramatycznej Teatru Jeleniogórskiego na początku października w ramach Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych zagoszczą jedne z najciekawszych spektakli ostatniego sezonu, w tym "Ifigenia nowa tragedia (według wersji Racine'a)" w reżyserii Michała Zadary czy "Chór sportowy" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Już zimą mamy zobaczyć w Jeleniej Górze najnowszą realizację duetu Strzępka - Demirski - tym razem będzie to nowoczesna, komediowa wersja klasycznej baśni. Tekst Szekspira ma zrealizować często goszcząca w Jeleniej Górze Natalia Korczakowska, w teatrze pracować mają także Wojtek Klemm, Paweł Passini, Remigiusz Brzyk, Łukasz Kos, Katarzyna Raduszyńska czy Aureliusz Śmigiel.

Także w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym pojawi się Natalia Korczakowska - otworzy sezon "Powtórzeniami" na podstawie "Skrzywdzonych i poniżonych" Fiodora Dostojewskiego, oprócz niej Jacek Jabrzyk zrealizuje "Czas kochania, czas umierania" Fritza Katera, Krzysztof Garbaczewski - "Opętanych" Witolda Gombrowicza, a Piotr Ratajczak - "Bohatera roku" na podstawie tekstu Artura Pałygi, autora głośnego "Żyda". Powstaną także kolejne odcinki serialu teatralnego "Z rodziny Iglaków" duetu Pilgrim - Majewski.

(Katarzyna Kamińska, „Młodzi w natarciu”, Gazeta Wyborcza-Wrocław, 20.09.2008)