Może się wydawać, że historia jest szablonowa. Mała wieś kontra wielkie marzenia. Jednak zwykle to najprostsze historie, stają się punktem do najtrudniejszych rozważań. Dramat „Gdy przyjdzie sen – tragedia miłosna" legnickiego duetu Paweł Wolak – Katarzyna Dworak (PiK) na krakowskiej scenie wyreżyserowała Małgorzata Bogajewska. Pisze Paulina Zięciak.
Mikołajkowy wieczór (czwartek, 6 grudnia) w legnickiej kawiarni teatralnej będzie połączeniem delikatnej poezji dla dzieci i dorosłych z muzyczną oprawą folkowego tercetu muzycznego. Wszystko za sprawą prezentacji wydanego właśnie przez Biuro Literackie najnowszego tomu wierszy legnickiej poetki Anny Podczaszy „Grymasy. Życie między wierszykami”. Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny.
Sceniczna adaptacja powieści duetu Robert Urbański (scenariusz) i Jacek Głomb (reżyseria) reprezentować będzie legnicki teatr w walce o Grand Prix 11.Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia 2018. Publiczność festiwalowa obejrzy spektakl na dużej scenie Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Wcześniej "Biesy" trzykrotnie zaprezentowane zostaną na macierzystej Scenie Gadzickiego w Legnicy na przedstawieniach przedpołudniowych: 5-7 grudnia o godz. 10.00.
To już ostatni raz w tym roku. Autorsko wykonywany i wielokrotnie nagrodzony monodram „Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk” Magdy Drab wystawiony zostanie w sobotę i niedzielę (1 i 2 grudnia o godz. 19.00) na kameralnej Scenie na Strychu legnickiego teatru. To wzruszająca i zabawna opowieść, a przy tym popis gry aktorskiej. Dla tych, co nie widzieli pozycja obowiązkowa. Bilet 25 zł.
Autorsko wykonywany monodram legnickiej aktorki Magdy Drab ,,Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk” był jednym z dziewięciu, które zaprezentowano w konkursie 33. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora. Wrażenia z przedstawienia pokazanego na małej scenie Teatru „Baj Pomorski” opisuje w festiwalowej gazecie Karolina Koniarska.
Filip Florian, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy rumuńskich, będzie w sobotę 1 grudnia gościem legnickiej kawiarni teatralnej. Okazją będzie świeżo wydany polski przekład jego powieści „Wszystkie sowy” oraz nagrany legnickimi siłami audiobook innej jego powieści „Dni króla”. Spotkanie poprowadzi tłumaczka literatury rumuńskiej, w tym obu wymienionych książek, Radosława Janowska-Lascar. Początek o godz. 16.00. Wstęp wolny.
W niedzielę 25 listopada zakończyły się 33. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. W części konkursowej festiwalu monodramistów uczestniczyła legnicka aktorka, dramatopisarka i reżyserka Magda Drab, a także były wieloletni aktor Teatru Modrzejewskiej Przemysław Bluszcz.
"Dziwny jest ten świat" - powtarza za Niemenem 11. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia 2018, który odbędzie się w Krakowie w dniach 8-16 grudnia br. W głównej, konkursowej części festiwalu (Inferno), w niedzielę 9 grudnia o godz. 18.30, legnicki teatr wystawi "Biesy" Fiodora Dostojewskiego w tłumaczeniu Adama Pomorskiego, adaptacji Roberta Urbańskiego i reżyserii Jacka Głomba, uwspółcześnioną opowieść o okrucieństwie i inwigilacji, mechanizmach manipulacji, niezależnie od tego kto - władza czy opozycja - manipuluje. Wydarzenia Boskiej Komedii zapowiada Marta Gruszecka
„Walizka”, „Porwać się na życie”, Krzywy domek” oraz „Dzielni chłopcy” to cztery dramaty teatralne zrealizowane techniką filmową w ramach Teatroteki Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych , które 8 i 9 grudnia wyświetlone zostaną na ekranie legnickiego Teatru Modrzejewskiej. Wybrane tytuły łączy związek ich twórców z legnicką sceną. Projekcie są kontynuacją cyklu Modrzejewska – Dom Otwarty, który wystartował w maju 2016 roku.
Nazwa hotelu, w którym toczy się akcja najnowszej produkcji legnickiego teatru sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Marcina Libera „Popiół i diament – zagadka nieśmiertelności” inspirowanej filmem Andrzeja Wajdy i powieścią Jerzego Andrzejewskiego sprawiła wiele kłopotów. I to wszystkim – od realizatorów, po recenzentów. Drobna rzecz, a sporo zamieszania.