Ich muzykę, a czasami także występy na żywo w spektaklach, legnicka publiczność teatralna zna doskonale od kilkunastu lat. Ostatnio z muzycznej oprawy do spektaklu „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł”. W czwartek 8 maja na Scenie Ciśnień wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol  Kormorany premierowo zaprezentują muzykę ze swojej pierwszej płyty studyjnej zatytułowanej „Majaki”.


Chociaż „Majaki" to pierwszy studyjny krążek zespołu, to w dorobku tej formacji już piąty. Wcześniej bowiem Kormorany, w różnych konfiguracjach personalnych, nagrały płyty live „Teraz” i „Miasto” (inspiracja i premierowe wykonanie we wrześniu 2007 roku na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Miasto” w Legnicy) , wydały też płyty zawierające ich muzyką teatralną „La musica teatrale” i „ La musica teatrale 2”.

Na ich najnowszą płytę składa się siedem utworów wymyślonych jako wybitnie koncertowa, pełna improwizacji całość, której – jak twierdzą muzycy zespołu - najlepiej słuchać w ciemnościach. „Majaki” zostały nagrane w składzie: Jacek „Tuńczyk” Fedorowicz, Artur „Gaja” Krawczyk i Piotr „Blusmen” Jankowski w K-Stacji we Wrocławiu (miejsce prób zespołów Kormorany i Karbido). Podczas czwartkowego premierowego i promocyjnego koncertu na scenie Capitolu wystąpi jednak cały kwartet, gdyż do wymienionej trójki muzyków dołączy Krzysztof "Konik" Konieczny.

Kormorany pojawiły się w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Szybko stały się jedną z legend wrocławskiej alternatywy muzycznej, bowiem ich koncerty przypominały bardziej happeningi (m.in. w ramach działań Pomarańczowej Alternatywy), które odbywały się w tak dziwnych miejscach, jak bunkry, schrony czy dachy. Skład, w jakim grali, był bardzo zmienny. Na początku lat 90. zespół rozpoczął trwającą do dzisiaj współpracę z teatrami. M.in. z Kliniką Lalek z Wolimierza oraz z reżyserem Piotrem Cieplakiem, dzięki czemu stali się specjalistami od muzyki teatralnej. Sprawiła to plastyczność i sugestywność scen malowanych przez nich dźwiękiem oraz sposób w jaki inspirują wyobraźnię i pobudzają emocje.

W 1998 roku, jeszcze w sześcioosobowym składzie, po raz pierwszy zagrali na żywo w legnickim teatrze w szekspirowskim „Koriolanie”. Od tego momentu zaczęła się ich systematyczna współpraca z Teatrem Modrzejewskiej, której efektem były występy na żywo (także podczas artystycznych podróży), bądź muzyka w spektaklach: „Wspólny pokój”, „Hamlet, książę Danii”, „Dawno temu pod Legnicą” (widowisko plenerowe), „Portowa opowieść”, „Otello”, „Sami”.

Grzegorz Żurawiński