Dobiega finału kolejne z przedsięwzięć teatralnego Ośrodka Nowy Świat w Legnicy. W piątek 18 października odbędzie się premierowy pokaz dokumentalnego filmu „Tak po prostu jest”, który kibice legnickiej piłki nożnej zrealizowali o sobie i swojej pasji. Początek projekcji na Scenie na Nowym Świecie o godz. 19.00.


- Na wielomiesięczne działania składało się głównie szukanie opowieści, czyli badania etnograficzne wśród kibiców, a następnie warsztaty filmowe. Efektem końcowym jest film dokumentalny. Jego głównym tematem jest klub „Miedź” Legnica i jego kibice. Ale sięgając głębiej jest to opowieść o życiu codziennym grupy przyjaciół, która wychowała się na jednym podwórku – objaśnia pomysłodawczyni i koordynatorka tej inicjatywy Magda Pietrewicz.

Skąd taki pomysł? W rejonie ulicy Nowy Świat i obiektu, który jest nie tylko teatralną sceną, ale i siedzibą oraz miejscem działań ośrodka, który wziął od niej swoją nazwę, mieszka wielu kibiców legnickiego klubu piłkarskiego MKS Miedź Legnica. Ci zaprzyjaźnieni ze sobą ludzie zaangażowali się w działania Ośrodka Nowy Świat. - Była to głównie pomoc techniczna i fizyczna. W końcu zdecydowali się czynnie zaangażować w proces twórczy. Ponieważ najbliższy dla nich temat to właśnie piłka nożna, której są kibicami, właśnie ten temat stał się głównym tematem naszych wspólnych działań – dodaje Pietrewicz.

W ramach trwającego od lutego br. projektu odbywały się projekcje filmów dokumentalnych, spotkania z innymi twórcami, wspólne wyjścia na mecze „Miedzianki” i wspólne kibicowanie, ale także warsztaty sportowe dla dzieci prowadzone przez piłkarzy i trenerów,  mecze towarzyskie dla dzieci i dorosłych oraz inne spotkania tematyczne.

Jak powstawał film? Uczestnicy otrzymali amatorski sprzęt, za pomocą którego mogli uchwycić swoje osobiste spojrzenie na rzeczywistość, stworzyć subiektywny obraz kibica-sąsiada i jego otoczenia. Do współpracy zaangażowany został także profesjonalny operator Konrad Dąbkiewicz, którego zadaniem było przedstawienie zjawiska z zewnątrz, z perspektywy obserwatora. Montażem zajmowała się Wiola Łabędź. Nad całością czuwali Michał Czerwonka i Magdalena Pietrewicz.

Przedsięwzięcie Ośrodka Nowy Świat finansowane było ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, a wspierali je Stowarzyszenie Kibiców „Tylko Miedź”, Stowarzyszenie Teatr Kana w Szczecinie oraz Stowarzyszenie Teatr Brama w Goleniowie (Akademia Teatru Alternatywnego).

Są przesłanki, że premiera filmu  zaowocuje realizacją kolejnych wspólnych zamierzeń. Kibice i realizatorzy dokumentu założyli bowiem nieoficjalną grupę „Nowy Świat 13”.

(żuraw)