„Bohaterom cześć i chwała, wie o tym Legnica cała” - tymi słowami ze sceny ustawionej przed legnickim teatrem w piątkowe południe nieznany szerszej publiczności legnicki zespół Nesztojegore odpierał  atak Młodzieży Wszechpolskiej przed Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy w ramach projektu "20 lat po…". Pisze Andrzej Markiewicz.


W miniony piątek w legnickim Rynku trwały obchody 20 rocznicy wyjścia wojsk radzieckich z Legnicy. Z tej okazji przed teatrem wystąpił zespół Nesztojegore. Czas jego występu zbiegł się z pikietą antysowiecką Młodzieży Wszechpolskiej próbującej zakłócić spokój przed teatrem. Opanowanie i charyzma członków Nesztojegore sprawiły, że to oni zostali bohaterami dnia. Próbowali nawet zintegrować się z Wszechpolskimi i razem się bawić, lecz nie przyniosło to oczekiwanego skutku.

Jak sam zespół określa, hasła patriotyczne wykrzykiwane przez demonstrantów są im bardzo bliskie i znane. Członkowie zespołu wyrażają poparcie dla głoszonych haseł, jednak nie podoba im się forma ich przekazu i agresji jaką napotkali ze strony manifestacji. Dlatego zespół starał się jak najbardziej złagodzić formę przekazu Młodzieży Wszechpolskiej. Nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje i tak właśnie się stało w tym przypadku. Z całą pewnością zespół Nesztojegore został bohaterem dnia, pomimo trudności, z jakimi się spotkał. Niektórzy z demonstrujących przyznali rację członkom zespołu i uznali wyższość ich przekazu.

Historia zespołu Nesztojegore ma krótki, dwuletni żywot. W skład zespołu wchodzą:
Hanna Włodarczyk gitara, Amadeusz Naczyński instrumenty perkusyjne, Karolina Głogowska wokal, altówka, lira korbowa, Fabiana Raban kontrabas, dawne instrumenty perkusyjne. Nazwa zespołu w wolnym tłumaczeniu to coś, co jest wyżej, powyżej. Zespół stara się zachować jej aktualność w muzyce, którą tworzy.

Muzyka, którą grają jest wielowymiarowa i nie da się określić ściśle jej ram. Jak sami mówią o sobie są to: chropawe, szorstkie i ziemiste Bałkany, pomarańczowo-różowo-żółte flamenco oraz zielone i fioletowe walczyki paryskie,  słoneczna bossa nova, bawełniany i czekoladowy swing, a nawet wietrzne i rześkie polskie góry. Jest to muzyka przyjemna i łatwo wpadająca w ucho słuchacza.

Nowatorskie podejście do muzyki stwarza możliwość dowolnej interpretacji oraz przenosi odbiorcę w muzyczną podróż po wszechświecie. Połączenie klasycznych instrumentów w muzyce Nesztojegore daje niepowtarzalny efekt, który jest jedyny w swoim rodzaju.

Obecnie zespół pracuje nad swoją pierwszą płytą, którą stara się nagrać sam, bez środków z zewnątrz i sponsorów, co jest niezwykle trudną sprawą, dlatego dziś jeszcze nie można podać terminu wydania płyty. Jeśli znalazłby się chętny sponsor zespół byłby wdzięczny. Muzycy przygotowują się również do koncertów, z których najbliższy odbędzie się we wrocławskim Collosseum Jazz Caffe już 27 września br. Na pewno w niedalekiej przyszłości usłyszymy ich również w legnickim Spiżu.

(Andrzej Markiewicz, „Muzyka, która uciszyła Wszechpolaków”, www.e-legnickie.pl, 17.09.2013)