Zaraz po II wojnie w Polsce stacjonowało pół miliona radzieckich żołnierzy i dopiero w 1953 r. ich liczba spadła do 60-70 tys. W razie III wojny światowej przez PRL miały przemaszerować na zachód nawet 3 mln czerwonoarmistów - NATO mogło ich powstrzymać jedynie atakami jądrowymi... Dwadzieścia lat temu, 17 września 1993 r., zakończyła się trzyletnia operacja wycofywania z Polski Północnej Grupy Wojsk.  Pisze Piotr Osęka.


Wyjechało 56 tys. radzieckich żołnierzy, setki czołgów, transporterów, dział i moździerzy, a także ponad 200 samolotów i śmigłowców. Ostatni radzieccy żołnierze opuścili Polskę w 1994 r. - były to liczące 7 tys. osób oddziały zabezpieczające tranzyt Zachodniej Grupy Wojsk z dawnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Tajne przez poufne

Najważniejsza była tajemnica. Sowieckie garnizony w Polsce znajdowały się z dala od miast i osiedli, najczęściej w gęsto zalesionych i trudno dostępnych obszarach. Były otoczone kilkoma rzędami zasieków, w tym ogrodzeniem pod napięciem. I naturalnie nie widniały na mapach - zbieraczy grzybów lub zabłąkanych turystów ostrzegały jedynie tablice z napisem: "Teren wojskowy, wstęp wzbroniony"...

@KT: to początkowy fragment tekstu. Obszerna całość autorstwa Piotra Osęki z Instytutu  Studiów Politycznych PAN w Tygodniku Historycznym Gazety Wyborczej „Ale historia” nr 37/2013 z 16.09.2013.