W piątkowe popołudnie 13 września  tablicę upamiętniającą 20. lecie wycofania wojsk rosyjskich Polski, a tym samym z Legnicy, oraz rolę w tym procesie Lecha Wałęsy, z upoważnienia byłego prezydenta RP odsłonił gen. Zdzisław Ostrowski, były pełnomocnik rządu ds. pobytu i wycofania wojsk radzieckich z Polski.


Współorganizatorzy i współpomysłodawcy legnickich wydarzeń społecznych i artystycznych „Dwadzieścia lat po” Jacek Głomb i Franciszek Grzywacz przypomnieli z tej okazji powody, dla symbolicznego upamiętniania właśnie w Legnicy Lecha Wałęsy. To właśnie za jego prezydentury zawarto umowę o wycofaniu wojsk b. ZSRR z Polski, to właśnie Lech Wałęsa przyjmował 17 września 1993 roku w Belwederze meldunek rosyjskich generałów o zakończeniu wycofywania ich wojsk. Dla podzielonego przez blisko pół wieku miasta, jakim była Legnica, oznaczało to symboliczny upadek muru, który dzielił to miasto, a dla legniczan przywrócenie im roli gospodarza całości miejskiego terytorium. Właśnie ten doniosły fakt w historii Legnicy upamiętnia odsłonięta tablica.

Nie mając możliwości uczestniczenia w odsłonięciu pamiątkowej tablicy przy bramie od kilku lat noszącej imię Lecha Wałęsy, były prezydent przesłał na ręce dyrektora legnickiego teatru Jacka Głomba list, w którym upoważnił organizatorów uroczystości do dokonania aktu odsłonięcia w jego imieniu przez wybraną przez nich osobę. Wybór padł na byłego pełnomocnika rządu do spraw pobytu i wycofania wojsk radzieckich z Polski gen Zdzisława Ostrowskiego.

Oto treść listu:

Pan Dyrektor Jacek Głomb, Teatr im. H. Modrzejewskiej, Legnica.

Szanowny Panie Dyrektorze, Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Legnicy;

Pragnę tą drogą przekazać Wam serdeczne pozdrowienia oraz podziękowania za zaproszenie do udziału w tak ważnych i symbolicznych dla Miasta uroczystościach upamiętniających przełomowe dla całej naszej Ojczyzny wydarzenia historyczne, Żałuję, że z racji innych zobowiązań nie mogę spotkać się z państwem przy tej okazji.

W codziennej trosce o dziś i jutro, w nieprawdopodobnym pędzie cywilizacyjnego rozwoju, w świecie wielkich szans i możliwości, coraz trudniej nam jest zatrzymać się i pochylić nad historia. Zapominamy, że bez pewnych kluczowych dziejowych momentów, bez determinacji i poświęcenia pokoleń Polaków, nie byłoby Polski wolnej, demokratycznej i kroczącej – nawet mimo problemów – drogą rozwoju i nadziei. Niezwykle cenne jest więc, że dziś Legniczanie przypominają o jednym z takich przełomowych i symbolicznych zdarzeń naszej historii najnowszej, utrwalając dziejową lekcję także dla następnych pokoleń, a jednocześnie podejmując refleksję dla przyszłości.

Dziękuję za inicjatywę odsłonięcia tablicy, symbolizującej polskie historyczne zwycięstwo, będące swoistym ukoronowaniem trudnej, pełnej poświęceń drogi Polaków do niepodległości. Jestem przekonany, że właśnie w ten sposób mamy szansę budować szacunek najmłodszych Polaków do naszego narodowego dziedzictwa, pielęgnować pamięć o historii i jej chlubnych kartach oraz uczyć nowoczesnego patriotyzmu. Z prawdziwą dumą, wdzięcznością i radością dokonuję symbolicznego odsłonięcia tablicy, dedykując jej przesłanie wszystkim, którzy przed laty włożyli tak wiele wysiłku w powodzenie procesu wyprowadzenia wojsk sowieckich z Polski. Uprzejmie proszę jednocześnie o dokonanie aktu odsłonięcia w moim imieniu przez Inicjatorów i wyłonione przez nich osoby.

Z pozdrowieniami Lech Wałęsa.
Gdańsk, 13 września 2013 r.


(żuraw)