Nie­zna­ni spraw­cy uma­za­li czer­wo­ną farbą znaj­du­ją­cy się w cen­trum Le­gni­cy (Dol­no­ślą­skie) Po­mnik Pol­sko-Ra­dziec­kie­go Bra­ter­stwa Broni. Dzi­siaj w Le­gni­cy roz­po­czy­na­ją się ob­cho­dy 20. rocz­ni­cy wy­pro­wa­dze­nia woj­ska ra­dziec­kich z Pol­ski, które przy­go­to­wał Teatr Mo­drze­jew­skiej. Relacja RT.


Spraw­cy uma­za­li po­mnik czer­wo­ną farbą z nocy – po­in­for­mo­wał rzecz­nik Ko­men­dy Miej­skiej Po­li­cji w Le­gni­cy Sła­wo­mir Ma­sojć. Wczo­raj pod po­mni­kiem od­by­ła się de­mon­stra­cja kil­ku­dzie­się­ciu przeciwników or­ga­ni­zo­wa­nych przez Teatr Mo­drze­jew­skiej ob­cho­dów. Prze­ciw­ni­cy ob­cho­dów pro­te­stu­ją rów­nież dzi­siaj pod po­mni­kiem i pod Te­atrem Mo­drze­jew­skiej.

Po­mnik stoi na Placu Sło­wiań­skim w cen­trum Le­gni­cy. Po­wstał w 1951 r. Upa­mięt­nia pol­skich i ra­dziec­kich żoł­nie­rzy, któ­rzy brali udział w 1945 r. w wy­zwo­le­niu mia­sta. Po­mnik przed­sta­wia dwóch żoł­nie­rzy – pol­skie­go i ra­dziec­kie­go, któ­rzy ści­ska­ją sobie dłoń. Na ich rę­kach sie­dzi dziec­ko.

Le­gnic­kie ob­cho­dy 20. rocz­ni­cy wy­pro­wa­dze­nia woj­ska ra­dziec­kich z Pol­ski roz­po­czę­ły się w pią­tek od kon­fe­ren­cji na­uko­wej pt. „Wyjdą, nie wyjdą”. W pro­gra­mie trzy­dnio­wej im­pre­zy za­ty­tu­ło­wa­nej „Dwa­dzie­ścia lat po” zna­la­zły się spek­ta­kle, kon­cer­ty i dys­ku­sje.

Dy­rek­tor le­gnic­kie­go Te­atru Mo­drze­jew­skiej Jacek Głomb pod­kre­ślił, że celem pro­jek­tu ar­ty­stycz­ne­go przy­go­to­wa­ne­go przez Teatr Mo­drze­jew­skiej jest przy­po­mnie­nie prze­ło­mo­we­go wy­da­rze­nia w hi­sto­rii Pol­ski i Le­gni­cy, jakim było wy­pro­wa­dze­nie wojsk ra­dziec­kich z kraju.

- Nie cho­dzi nam ani o re­sen­ty­ment, ani o oka­zjo­nal­ną uro­czy­stość, ale o ar­ty­stycz­ny pro­jekt z wy­mia­rem spo­łecz­nym, a także o pol­sko-ro­syj­skie spo­tka­nie po la­tach, które od­by­wać się bę­dzie ponad ide­olo­gicz­ny­mi po­dzia­ła­mi i po­li­tycz­ny­mi spo­ra­mi. Bę­dzie­my przy­wo­ły­wać i przy­po­mi­nać hi­sto­rię, ale przede wszyst­kim tę ludz­ką, in­dy­wi­du­al­ną. Nie za­po­mi­na­my jak było, ale nie chce­my wy­po­mi­nać - pod­kre­ślił dy­rek­tor Te­atru Mo­drze­jew­skiej.

W pla­nie oprócz kon­fe­ren­cji na­uko­wej za­pla­no­wa­no m.​in. pokaz filmu do­ku­men­tal­ne­go „Eu­ro­pa Środ­ko­wa idzie na wol­ność” w reż. Mi­ro­sła­wa Ja­siń­skie­go oraz pre­mie­rę spek­ta­klu „Rze­czy" mo­skiew­skie­go Te­atru doc.

W ko­lej­nych dniach le­gni­cza­nie będą mogli wziąć udział w spo­tka­niu-bie­sia­dzie z udzia­łem by­łych i obec­nych miesz­kań­ców Le­gni­cy – Po­la­ków, Ro­sjan, Ukra­iń­ców oraz Bia­ło­ru­si­nów, oraz wy­słu­chać kon­cer­tu ro­syj­skiej grupy „Le­nin­grad”.

W nie­dzie­lę – ostat­nie­go dnia im­pre­zy – za­pla­no­wa­no pre­zen­ta­cję wy­ni­ków badań et­no­gra­ficz­nych pro­wa­dzo­nych w Le­gni­cy przez na­ukow­ców z Uni­wer­sy­te­tu War­szaw­skie­go. Od­bę­dzie się także pro­jek­cja filmu Wal­de­ma­ra Krzyst­ka „Mała Mo­skwa" oraz dwóch przed­sta­wień te­atrów te­le­wi­zji - „Ballada o Za­ka­cza­wiu” oraz „Wscho­dy i Za­cho­dy Mia­sta”.

Ostat­ni­mi od­dzia­ła­mi wojsk armii ra­dziec­kiej, które opu­ści­ły Pol­skę 16 wrze­śnia 1993 roku były od­dzia­ły sta­cjo­nu­ją­ce w Le­gni­cy.

Woj­ska ra­dziec­kie sta­cjo­no­wa­ły w Le­gni­cy nie­prze­rwa­nie przez 48 po­wo­jen­nych lat. Tu znaj­do­wał się jeden z waż­niej­szych ośrod­ków do­wódz­twa Paktu War­szaw­skie­go, to stąd do­wo­dzo­no m.​in. in­wa­zją na Cze­cho­sło­wa­cję w 1968 roku. W miej­skich ko­sza­rach sta­cjo­no­wa­ło w róż­nych okre­sach od kilku do kil­ku­na­stu ty­się­cy żoł­nie­rzy so­wiec­kiej armii. Dys­po­no­wa­ła ona tutaj lot­ni­skiem, sta­cją te­le­wi­zyj­ną i szpi­ta­lem. Z tego też wzglę­du Le­gni­ca czę­sto była na­zy­wa­na Małą Mo­skwą.

(RT, „Uszkodzono Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni”, www.onet.pl, 13.09.2013)