Sobotnie (14 września) spotkanie i rozmowy przy jednym stole obecnych i byłych mieszkańców Legnicy różnych nacji w dawnej radzieckiej, a dziś polskiej szkole, to kluczowy, społeczny akcent trzydniowego wydarzenia „Dwadzieścia lat po/Twenty years after/ Двадцать лет спустя” zainspirowanego 20. rocznicą opuszczenia miasta przez wojska radzieckie.


Podczas wspomnieniowej biesiady („Gdzie kilka siędzie, tam bywa biesiada, gdzie kilkanaście, tam prędzej zwada” – pisał ku przestrodze siedemnastowieczny polski publicysta, wskazując na pochodzenie tego znanego Polakom i Rosjanom słowa), w drugim dniu artystyczno-społecznego cyklu wydarzeń, przy wspólnym stole spotkają się legniczanie różnych narodowości, także byli współmieszkańcy miasta z krajów wchodzących do 1991 roku w skład ZSRR, związani osobistym losem z blisko półwiecznym stacjonowaniem w Legnicy najważniejszego i największego garnizonu wojskowego Armii Radzieckiej w Polsce.

Spotkanie, które odbędzie się w sobotę 14 września w sali Szkoły Podstawowej nr. 10 im. Zofii Kossak w Legnicy, będzie okazją do nieskrępowanej rozmowy o historii i współczesności miasta, które dwadzieścia lat temu przestało być Małą Moskwą, jak często przez blisko półwiecze je nazywano, a dziś pozostało jedynie we wspomnieniach i w sztuce (m.in. teatralnej i filmowej).

Prowadzący wieczór współpomysłodawca i organizator „Dwadzieścia lat po” artysta, historyk i społecznik Jacek Głomb zaprosi do dialogu w formie krótkiego talk-show dziesięciu świadków historii z Legnicy i z Legnicą związanych, pytając o polsko-radzieckie wspomnienia i dzień dzisiejszy.

Bohaterami publicznie prowadzonych rozmów będą: Jurgen Gretschel, społecznik, działacz mniejszości niemieckiej w Legnicy, Andrzej Sobczyszyn, tłumacz, w latach 80-tych młodzieżowy działacz TPPR  w Legnicy, Michał Sabadach, społecznik, twórca muzeum Armii Radzieckiej i Ludowego Wojska Polskiego w Uniejowicach, Maciej Juniszewski, społecznik, działacz opozycji demokratycznej w Legnicy w latach 80-tych, gen. Zdzisław Ostrowski – wojskowy, były pełnomocnik Rządu RP do spraw pobytu i wycofania wojsk radzieckich z Polski, Witalij Pietruchin, wojskowy, oficer prasowy wojsk radzieckich  w Legnicy w latach 90-tych, Michał Zlatkowski, artysta grafik i  rysownik satyryczny, który w Legnicy spędził swoje dzieciństwo w latach 40 i 50-tych ub. wieku, Wiktor Trawin, prezenter telewizyjny, w Legnicy spędził szkolne lata 70-te, Paweł Dubrowin, wydawca w Legnicy spędził szkolne lata 80-te oraz Konstanty Konowalcew, architekt, który w tym zawodzie pracował także w Legnicy w latach 80-tych.

Początek spotkania o godz. 17.00. Bezpłatnych wejściówek na tę wspomnieniową biesiadę już nie ma.

(żuraw)