Legnicki teatr przedstawił artystyczne plany na sezon 2013/2014. Będzie dużo wyjazdów, to norma. Trzy będą jednak najważniejsze. W planie są bowiem Argentyna, Turcja i krajowa trasa w programie Teatr Polska. Na legnickich scenach Teatru Modrzejewskiej nowy sezon to: pięć premier w głównym nurcie Teatru Opowieści, dwa spektakle kameralne, kabaret, widowisko plenerowe i artystyczno-społeczne wydarzenie „Dwadzieścia lat po/Twenty years after/ Двадцать лет спустя”. W najnowszym numerze dolnośląskiego miesięcznika pisze Grzegorz Żurawiński.


Artystyczne podróże rozpoczną się już jesienią. 18-20 października w ramach argentyńskiego 9. Festival Internacional de Buenos Aires (FIBA 2013) legnicki zespół trzykrotnie wystawi „III Furie” Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Marcina Libera (z hiszpańskimi napisami).  Koszt tej artystycznej wyprawy to 200 tys. zł, który w całości pokrywa  FIBA, czyli organizator  festiwalu.

W listopadzie legnicki Teatr Modrzejewskiej uczestniczyć będzie w objazdowym projekcie Instytutu Teatralnego im. Zb. Raszewskiego w Warszawie pod nazwą Teatr Polska. Podczas tej podróży w sześciu miejscowościach: Kłodzko, Lubin, Ząbkowice Śląskie, Żary, a także w  pomorskich Kartuzach i Kościerzynie zaprezentowany zostanie sztuka  w autorskiej reżyserii Pawła Palcata „Zrozumieć H.” inspirowana życiem Henryki Krzywonos- Strycharskiej (stąd w programie podróży Kościerzyna, w której mieszka niepokorna bohaterka Solidarności).

Wędrówki, które uczą

- Spektakl pokażemy w niewielkich miejscowościach, które nie mają scen teatralnych. To korzyść dla widzów, ale i dla nas, bo podróże do życia teatru są niezbędne. Wierzę, że takie wędrówki uczą nas wielu potrzebnych umiejętności, zachowania się w innych przestrzeniach i elastycznego dopasowania się do nich, co nie jest najłatwiejsze – objaśnia Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru.

Inny charakter będzie miała przyszłoroczna wyprawa ze spektaklem Roberta Urbańskiego "Łemko" w reżyserii Jacka Głomba do Turcji (Ankara, Izmir, Eskisehir). Dzięki dotacji ministra kultury (150 tys. zł) legniczanie uczestniczyć będą w kulturalnym projekcie „Turcja 2014 – Promesa” związanym z przypadającym w 2014 roku 600-leciem nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją, którego realizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza.

Legnicki spektakl proponowany tureckim widzom jest pierwszym w polskiej dramaturgii projektem polsko-ukraińsko-łemkowskim, którego źródło wypływa z Legnicy i okolic, które - na skutek przesiedleń będących konsekwencją Akcji „Wisła” – stały się nową ojczyzną dla tych grup narodowych.  – Pokażemy naszą i bliską nam historię o obcym. Uznaliśmy, że skoro sztuka dotyczy trudnych spraw narodowych, które w Turcji są poważnym problemem, to warto ją pokazać także tamtejszej publiczności – tak wybór spektaklu tłumaczy jego reżyser.

Powyższe podróże są pewne i zaplanowane. Nie wyczerpują jednak planów artystycznych wojaży. - Czynimy starania, aby pokazać “Komedię obozową” w reżyserii Łukasza Czuja w Niemczech. Mocno wspiera nas w tym mieszkający w tym kraju brytyjski autor sztuki Roy Kift, który od czasu premiery zaprzyjaźnił się z naszymi aktorami – zauważa Jacek Głomb.

Sztuka na scenach i w plenerze

Sezon 2013/2014 Teatr Modrzejewskiej rozpocznie jednak już 8 września premierą spektaklu „Madonna, Księżyc i pies” na podstawie powieści Ralfa Bauerdicka według scenariusza Roberta Urbańskiego, w reżyserii Lecha Raczaka, która zrealizowana zostanie na Scenie na Nowym Świecie. Będzie to jedyny spektakl w nadchodzącym sezonie z udziałem całego zespołu artystycznego legnickiej sceny.  Pozostałe z czterech zaplanowanych tytułów w głównym nurcie artystycznym zrealizowane zostaną przy podziale grupy aktorów i realizatorów na dwa zespoły twórcze.

– Pozwoli to na wystawienie większej liczby tytułów, także tych realizowanych poza zasadniczym nurtem naszej działalności scenicznej. Będą to dwie kameralne premiery w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, kolejna odsłona aktorskiego kabaretu „Piękna Helena” w teatralnej Caffe Modjeska oraz widowisko plenerowe na pięknym dziedzińcu legnickiego Zamku Piastowskiego – objaśnia Głomb.


Kolejne premiery głównego nurtu to: lalkowo-aktorski i familijny „Don Kichot i Sancho Pansa” wg Miguela de Cervantesa w reż. Adama Walnego (odwołane, w to miejsce wejdzie „Zabijanie Gomułki” w reż. Jacka Głomba – przyp. @KT), trzecia dramaturgiczno-reżyserska realizacja aktorskiego i małżeńskiego duetu Katarzyna Dworak i Paweł Wolak „Jak diabeł po wsi przeszedł. Droga śliska od traw”, a także „Tymon Ateńczyk” Williama Szekspira w reż. Łukasza Kosa i zrealizowany w konwencji horroru spektakl Pawła Kamzy o Powstaniu Styczniowym „Wampir z Miodowzgórza” w jego autorskiej reżyserii.

- Kontynuować będziemy nasz trzyletni (2012-2014) program pod nazwą Teatr Opowieści, na który otrzymaliśmy wieloletnie wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To nie tylko wybór estetyczny, ale także otwarcie się na współpracę z reżyserami, którzy nie mieli dotąd okazji do realizacji na naszej scenie – uzupełnia szef legnickiego teatru.

Legnica dwadzieścia lat po…

Zanim te plany zostaną zrealizowane, już we wrześniu (13-15) teatr będzie głównym producentem trzydniowego cyklu wydarzeń o charakterze społeczno-artystycznym pod nazwą „Dwadzieścia lat po/Twenty years after/ Двадцать лет спустя” przygotowywanych na 20. rocznicę opuszczenia Legnicy przez wojska rosyjskie. W mieście, które przez 48 powojennych lat nazywano Małą Moskwą, odbędą się m.in.: rosyjska premiera teatralna, konferencja naukowa, wspomnieniowa biesiada z udziałem dzisiejszych i byłych mieszkańców Legnicy z krajów b. ZSRR, pokazy grup rekonstrukcyjnych, sprzętu wojskowego i pirotechniczne. W programie są także: rockowy koncert rosyjskiego zespołu Leningrad, pokazy dokumentalnych i artystycznych filmów inspirowanych „małomoskiewską” przeszłością Legnicy, prezentacje wydawnictw dokumentujących tę historię, a także wyników badań etnograficznych, które prowadzili w mieście naukowcy i studenci Uniwersytetu Warszawskiego.

Patronem finansującym to przedsięwzięcie jest marszałek Dolnego Śląska, zaś partnerami inicjatywy Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie.

(Grzegorz Żurawiński, „Premiery i podróże”, Wiadomości Dolnośląskie, wrzesień 2013)